Gündem

Uluslararası piyasalar

Eurotahvil Piyasaları

ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde pozitif bir gün olurken, güne %1.59 seviyesi yakınlarından başlayan getiriler 2 baz puan artarak %1.61 seviyesinden günü kapattı. Avrupa bölgesi tahvillerinin hemen hepsinde satıcılı seyir hakimdi. Almanya 10 yıllık tahvilin getirisi yaklaşık 1 baz puan artarak -%0,18 seviyesinden günü kapatırken, Fransa on yıllık tahvilin getirisi de 1 baz puan artarak %0.18 seviyesinden, İngiltere on yıllık tahvilin getirisi de 3 baz puan artarak %0,82 seviyesinden günü sonlandırdı.
Dün tatil nedeniyle oldukça zayıf aktivitenin olduğu Türk hazine eurotahvilleri , bugün hafif alımlarla işlem görerek günü sonlandırdı; beş ve on yıl vade kıymetler sırasıyla %5.22 ve %6.45 seviyelerinde işlem görürken, getiri eğrisi genelinde 1-3 baz puan daralma gerçekleşti. Beş yıllık ülke risk primi 8 baz puan azalarak 403 seviyesinden günü sonlandırdı.

Şirket tarafında hazine kıymetlerine göre yatay bir gün olurken, Vakıf Bankası 2023 vadeli senior kıymet %4.06 getiri seviyesinden, İş Bankası 2030 vadeli sermaye benzeri kıymet ise %6.98 getiri seviyesinden işlem gördü. Geçtiğimiz hafta ihraç olan Zorlu Yenilenebilir Enerji %9.69 getiri seviyesinden günü sonlandırdı.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

ABD başkanı Joe Biden, potansiyel bir altyapı uzlaşmasını görüşmek üzere bugün Cumhuriyetçi senatör Shelley Moore Capito ile buluşacak. Taraflar plana neyin dahil edilmesi gerektiğini ve hükümetin altyapı yatırımlarının nasıl finanse edilmesi gerektiği konusunda anlaşmaya çalışıyor. Ulaştırma Bakanı, önümüzdeki haftaya kadar görüşmelerde yol kat edilmesi gerektiğini belirtti. Tatil sebebiyle dün kapalı olan ABD hisse senedi piyasaları, güne oldukça kuvvetli başladı. Ancak, kazanımların korunamadığı seansta, S&P 500 ve Nasdaq endeksleri günü yatay negatif sonlandırdı. Dow Jones ise günü yatay pozitif tamamlamayı başardı. Avrupa Birliği, koronavirüs krizinden kaynaklanan şokun ardından ihtiyaç duyulan fonları toplamaya ve 27 üyesinin ekonomilerini güçlendirmeye hazır. Birlik, ekonomik toparlanmayı güçlendirmek için Temmuz ayında €750 milyarlık bir mali teşvik paketini devreye alacak. Avrupa piyasaları, yatırımcıların bölgenin krizinden ekonomik toparlanma beklentilerine güven duymasıyla birlikte, art arda dördüncü aylık kazançlarını kaydettikten sonra günü yükselişlerle tamamladı. DAX, Euro Sroxx 50 ve FTSE 100 endeksleri sırasıyla %0,95,%0,8 ve %0,82 oranlarında primlendi.

S&P 500 endeksinde yer alan on bir sektörden altısı günü değer kazanımlarıyla tamamlarken, sağlık ve altyapı hisselerinde sırasıyla %1,64 ve %0,62 oranlarında görülen kayıplar endeksi baskıladı. Enerji hisseleri %3,93’lük primleriyle endekste öne çıkarken, sanayi ve gayrimenkul sektörlerinde sırasıyla %1,69 ve %1,39 oranlarında görülen alımlar endeksi destekledi. Uçak yolcu hacimleri, Anma Günü hafta sonu boyunca koronavirüs pandemisinin başlamasından bu yana en yüksek seviyelere ulaştı ve sektör için olumlu bir hava yarattı. Rakamlardaki artış, uçak bileti, otel fiyatları ve araç kiralama fiyatları da dahil olmak üzere tatil fiyatlarını artırıyor. Paylaşılan olumlu verilerin ardından United Airlines ve American Airlines hisseleri %2 civarında primlendi. Christopher Nassetta, CNBC’ye verdiği bir röportajda, Hilton Otellerinin Anma Günü hafta sonunda ABD genelinde %93’e yakın doluluk oranlarına ulaştığını söyledi. Yaz rezervasyonlarının 2019’un zirvesindekinden daha iyi olması ise bekleniyor. Yapılan haberlerle birlikte Hyatt ve Marriott hisseleri sırasıyla %2,38 ve %1,11 oranlarında primlendi. OPEC kararı ile birlikte petrol fiyatlarında görülen kazanımlardan olumlu etkilenen Chevron ve Exxon hisseleri günü sırasıyla %2,76 ve %3,58 oranlarında kazanımlarla günü sonlandırdı. Elektrikli araba üreticisi Nio, Mayıs ayında geçtiğimiz senenin aynı dönemine kıyasla %95 daha fazla araba üreterek 6711 araç ürettiğini duyurdu. Şirket hisseleri haberin ardından günü %10’a yakın primlerle günü tamamladı. Li günü %2,2 artıda tamamlarken, Tesla ise seansı yatay negatif sonlandırdı.

DAX endeksinde yer alan on sektörden dokuzu günü değer kazanımlarıyla tamamlarken, sağlık hisseleri günü %0,19 oranında kayıplarla sonlandırdı. Takdirsel tüketim sektörü %1,9’luk yükselişi ile öne çıkarken, sanayi ve gayrimenkul hisselerinde %1,2 oranında görülen primler endeksi yukarı taşıdı. Endekste %3,67’lik kazanımlarıyla en iyi performansı gösteren şirket Continental olurken, Merck hisseleri %0,54 oranında değer kaybetti ve en zayıf performansı ortaya koydu. Daimler ve Nokia, Mercedes markasının kendi ülkesindeki satışlarını tehdit eden yasal bir savaşı sona erdirerek, otomobillerde kablosuz teknoloji patentlerinin lisanslanması konusundaki anlaşmazlıklarını çözdü. Otomobil endüstrisinde yakından takip edilen sürecin olumlu bir şekilde sonlanmasının ardından Volkswagen %3,06, BMW %2,66 ve Daimler hisseleri %2,56 oranlarında primlendi.

ABD Mayıs ayı imalat PMI verisi 61,5’den 62,1’e revize edilirken, aylık bazda ISM imalat verisi beklentilere oldukça yakın, 61,2 seviyesinde duyuruldu. Dallas FED’in paylaştığı imalat faaliyetine gösteren endeks ise 36,3 seviyesinde yer alan tahminlerin altında 34,9 seviyesinde gerçekleşti. Almanya tarafından açıklanan Mayıs ayı imalat PMI verisi 64’den 64,4’e revize edilirken, aylık bazda işsizlik rakamı tahminlerden daha kuvvetli,9 bin, 15 bin azaldı. İmalat verisi Avrupa Bölgesi için 62,8’den 63,1’e revize edildi. Bölgeyi kapsayan Nisan ayı işsizlik oranı %8, Mayıs Ayı öncü enflasyon verisi ise %0,2’de yer alan beklentilerin hafif üzerinde %0,3 olarak duyuruldu.

Haftanın üçüncü gününde ABD tarafında ekonomik veri takvimi zayıf olmakla birlikte, yatırımcılar haftalık bazda MBA Mortgage başvurularını (ev kredisi) takip edecek. Avrupa’da ise Almanya’nın paylaşacağı perakende satışları ve Birleşik Krallık’ın duyuracağı Mortgage başvurusu onayları öne çıkacak.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Dolar endeksinde 89-90 seviyelerinde taban oluşturma çabası sürüyor. ABD üretim verisinin beklentinin az da olsa üzerinde açıklanmasına rağmen istihdam detayında zayıf kalması dikkat çekti. Veri sonrası günün en düşük seviyelerini test eden Dolar endeksi, seansın geri kalanında toparlandı ve hafif primli kapanış yapmayı başardı. ABD seansının açılışıyla EUR/USD paritesinde 1,2254 seviyesine kadar yükseliş izlendi ancak kalıcı olmadı. Parite, günü 1,2215 seviyelerinde işlemlerle sonlandırdı. GBP/USD paritesi son günlerde birçok kez test edilen 1,4220 seviyesini günün ilk saatlerinde geçerek 1,4248 seviyesine kadar yükseldi ve son 3 yılın en yüksek seviyesini gördü. Ancak günün ikinci yarısında izlenen satış baskısıyla günü 1,4150 seviyelerinde kapattı. Petroldeki yükseliş etkisiyle USD/CAD paritesinde 1,20 desteği test edildi ancak kırılamadı. Paritenin kapanışı 1,2075 seviyelerinde gerçekleşti.

Son haftalarda hızlı yükselişle dikkat çeken altın ve gümüş fiyatlarında Dolardaki düşüşün yavaşlamasının da etkisiyle bugün geri çekilme izlendi. Spot altın $1916,64’e kadar yükselerek son 5 ayın en yüksek seviyesinde ulaştıktan sonra günü %0,4 değer kaybıyla $1900 seviyesinde sonlandırdı. Gümüşte de gün içi %1’i aşan primle $28,55 seviyeleri test edildikten sonra %0,5 ekside $27,89 seviyesinde son işlemler geçti. Petrol fiyatlarında OPEC+ toplantısının desteğiyle güçlü seyir izlendi. Toplantıdan beklenildiği üzere Haziran ve Temmuz aylarında üretim artışı kararı çıktı ve buna ek olarak talep tarafında pozitif beklentiler paylaşıldı. Temmuz ayı sonrası için bir değerlendirme yapılmaması fiyatları yukarı taşıdı. WTI petrol Cuma kapanışına göre yaklaşık %2,5 primle $67,95 seviyelerinde kapanış yaptı ve gün içinde gördüğü $68,87 seviyesiyle Ekim 2018 seviyesine yükselmiş oldu. Brent petrol ise %1,8 yükselişle $70,55 seviyelerinde kapanış yaptı.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu