Spor

Tenis Hakkında Her Şey

Tenis, her iki ucunda bir ağ bulunan dikdörtgen bir sahada on birer oyuncudan oluşan iki takım tarafından oynanan bir top oyunudur. Oyun tenis, tenis raketi sporu veya şampiyon sporu olarak da adlandırılır. Dünyanın en büyük ve en hızlı sporlarından biridir. Dünyanın en iyi oyuncusu, 17 Grand Slam şampiyonluğu kazanan Roger Federer’dir.

Tenis Sporu Geçmişte Nasıl Oynanıyordu?

En eski tenis maçları bir balon ve tenis raketi ile  oynanıyordu. Eski günlerde, bir sette kazanılan oyunların veya bir turnuva finallerinde kazanılan maçların sayısına göre kesin kazanan belirlenirdi.

Ancak, modern zamanlarda, oyuncuların oyun kazanmak için set kazanmaları ve turnuvaları kazanmak için maçları kazanmaları gerekir. Bir oyuncu, rakibinin sahasına topa vurarak veya rakibinin sahasına ve ağa ilk önce dokunmadan topa vurarak tam bir oyunu kazanır. Buna ek olarak, eğer rakibi topa o dokunmadan kendi sahasının üzerinden ve ağa vurursa veya rakibi ona dokunmadan kendi sahasının dışına vurursa, bir düpedüz oyunu kaybedebilir.

Tenis Sporu Kortu Özellikleri

Tenis, her iki ucunda bir ağ bulunan dikdörtgen bir kortta oynanır. Kortun uzunluğu farklı turnuvalara göre değişir; ancak, mahkemeler neredeyse her zaman 20 ila 25 metre uzunluğundadır (65-82 ft). Kort genişliği de turnuvalara göre değişiyor; ancak bekar erkekler için 21 ila 23 metre (69-75 ft) arasında değişmektedir. Bekar bayanlar için bu aralık 18 ila 20 metredir (59-66 ft).

Bir tenis kortunun yüzeyi, oyun sırasında oyuncuların kıyafetlerinde çimen lekelerine neden olan terli ayakkabılar nedeniyle akrilik elyaf zemin kaplamalarından yapıldığı Wimbledon dışında çimden yapılmıştır. Soğuk hava veya yağmur gibi hava koşullarının açık havada oynamaya izin vermediği durumlarda artık kapalı alanda oynamak için halı kaplı yüzeylere sahip kortlar da bulunmaktadır.

Kortun her iki ucunu bir ağ ayırır; bu ağ, bu uca vurulan topları durdurur, ancak oyuncuların oyunlarını veya maçlarını kazanmak için başka bir şut girişiminde bulunabilmeleri için tekrar oyuna geri dönen toplara izin verir. Oyuncular, oyunun bir parçası olarak ayaklarında tenis raketleri taşırken etrafta koşuşturdukları için, tenis oynarken şort veya kısa pantolon adı verilen bol şortlar ve spor ayakkabı adı verilen düz ayakkabılar giyerler.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu