Gündem

Sıkılaşma endişeleri ve vaka artışları aşağı yönlü risk oluşturuyor

Piyasa Gündemi

Piyasaların yakın takibinde yer alan ABD’deki TÜFE rakamı aralık ayında %0,6 oranında artış kaydederken, yıllık TÜFE %7,0 seviyesine yükseldi. 39 yılın zirvesine ulaşan enflasyon rakamları sonrasında Fed üyelerinin açıklamalarında, şahin tondaki mesajlar ve enflasyonla mücadele söylemleri ön planda kalmaya devam ediyor. Fed’e ilişkin erken sıkılaşma endişelerine ek olarak Omikron varyantı nedeniyle küresel çapta vaka artışları ciddi boyutlarda seyrediyor. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    10:00 Türkiye – Sanayi Üretimi Önem: Yüksek
•    16:30 ABD – ÜFE/Çekirdek ÜFE Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Küresel hisse piyasalarında geçen haftadan itibaren yaşanan kayıpların ardından bir miktar toparlanma çabası gözlenirken, Fed’e ilişkin sıkılaşma endişeleri ve salgın kaynaklı gelişmeler aşağı yönlü risk unsurları olarak izleniyor. Son dönemde toparlanma çabasının güç kazandığı BIST-100 Endeksi dün günü %0,89 oranında yükselişle 2.064,21 puandan tamamladı. ABD borsaları günü sınırlı yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,55 – 13,73 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 13,40’lı seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Dün güne yükselişle başlayan BIST 100 gün içinde sınırlı bir alanda dalgalandıktan sonra günü 18 puanlık yükselişle tamamladı. Teknik göstergelerde gün altı periyotlarda bir süredir takip ettiğimiz zayıflık günlük periyotlarda da görülmeye başladı. Bu süreçte aralık sonunda başlayan ve bugün itibariyle 2025 seviyesinde bulunan yükselen trend kritik hale geldi. Buranın altında olacak bir kapanış satışların sertleşmesine neden olabilir. Yukarıda ise düzeltmede %50 seviyesinin bulunduğu 2.066 ile bu haftanın zirvesinin bulunduğu 2075 aralığı ilk direnç bölgesi konumunda. Bu seviyeler geçilemediği sürece yeni maliyet oluşturmanın riskinin önceki günlere göre arttığını düşünüyoruz. Buranın üzerinde ise %61,8 seviyesinin bulunduğu 2.147 izlediğimiz en önemli direnç olacak. 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu