Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Yılın ilk ayında endeks yükseliş seyrini devam ettirirken Salı günü satışların %5’i geçmesi BIST bazında devre kesicileri devreye sokmuş ve seansın erken kapanmasına sebep olmuştu. Dün ise hafif toparlanma gösterdi. Bununla birlikte dün Irak-Türkiye ham petrol boru hattında (Kahmaranmaraş) dün patlama gerçekleşti ve konu ile alakalı sabotaj iddalarının araştırılacağı yetkililer tarafından belirtildi.

 

 

USDTRY… Mevcut parite, yeni yılın ilk ayında yatay seyrini korumaktadır. Güne 13.44 TL seviyelerinde başlayan kur, yatay seyire devam etmektedir. Geçen hafta açıklanan ABD enflasyonu son 39 yılın en yüksek enflasyonu olarak kayıtlara geçmişti. ABD’de Mart ayında sıkışılaştırmaların FED tarafında başlayacağına ilişkin güçlü yönlendirmeler gelse bile ekonomistlerin uyarılarının dozu da aynı şekilde artmaya devam etmektedir. Bu tarz uyarıları beklenenden daha güçlü enflasyonist sorunların olacağına dair endişleri arttırmaktadır. Ayrıca TCMB ve BAE merkez bankası arasında yaklaşık 5 milyar dolarlık swap anlaşması imzalandı.

 

 

EURTRY… Türk Lirası, ekonomik önlem paketi sonrası değer kaybını durdursa bile enflasyonist endişeler gölgesinde parite yatay seyre dönmüştür. Mevcut “Ekonomik Önlem Paketi” öncesinde 20 TL seviyelerini test eden parite sabah saatlerinde 15.27 TL seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

EURUSD… Yeni yıl da Global baz da olduğu gibi Avrupa tarafında da Omicron endişeleri devam etmektedir. Ancak diğer ülkeler arasında karantina kurallarında semptomlar bazında karantinayı daha da gevşetme haberleri gelmektedir. Ancak bulaşıcılık riski olarak diğer varyantlardan daha hızlı yayılan Omicron ülkeleri alarm da tutmaya devam etmektedir. Pandemi ile beraber görülen arz kaynaklı global enflasyonist endişeler ABD enflasyonu ile daha güncel ağırlık kazanmıştır. Ayrıca İngiltere önümüzdeki günlerde pandemi kısıtlamalarını kaldırmayı planlamaktadır.

 

 

XAUUSD… Altın fiyatları, yeni yıla başlarken hafif pozitif bir seyir seyretmektedir. Geçen hafta açıklanan ABD enflasyonu global risk endişelerini arttırırken altını değer saklama aracı olarak göz önünde bulundurabilir.

 

 

GLDGR… Gram altın Aralık ayı içerisinde TL’nin değer kaybı ile yukarı yönlü ivmesine devam etmişti. Mevcut “Ekonomik önlem paketi” öncesi 1000 TL seviyelerini gören gram altın yaklaşık 600 TL seviyelerinden tekrardan yukarı yönlü toparlanma göstermiş ve sabah saatlerinde 795 TL seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

BRENT… Geçen aylar da OPEC+ pandemi sebebi ile olabilecek kapanmalar durumunda üretim artışını tekrar değerlendirebileceklerini belirtmişlerdi. Geçen haftalarda yapılan OPEC + toplantısında 400 bin varillik üretimin Şubat ayında da devam edeceği kararı alındı. Brent petrol bu haberle beraber yükselişini devam ettirmektedir. Özellikle Türkiye-Irak petrol hattında yaşanan patlamada üretim durması, küresel piyasalarıda olumsuz etkilemiştir. Dün güne Brent petrol yükseliş ile başlamıştı ve orta vadeli yükseliş trendi devam etmektedir.

 

 

S&P500… Yeni yıla karışık başlayan global piyasalar, Omicron varyantı ve arz kaynaklı enflasyonist baskılar eşiğinde karışık seyre devam etmektedir. FED tutanaklarından faiz artışının beklenenden daha erken olma ihtimalinin yükseldiği kaydedilmişti geçen haftalarda. Ayrıca FED Bej kitap, ABD ekonomisinin 2021 yılı sonlarında “ılımlı” hızda büyüdüğünü belirterek tedarik gücü ve iş gücünün büyümeyi kısıtladığını bildirdi.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu