Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Yılın son haftasını yatay kapatan endeks, yeni yılın ilk haftasını hafif yükseliş ile kapatmıştır ve bu hafta da yükseliş seyri devam etmektedir. Geçen hafta TÜİK tarafından Aralık enflasyonunu 19 yılın zirvesini görerek aylık bazda 13,58%, yıllık bazda ise bu oran 36,08% olarak açıklanmıştı. Ancak hükümet mevcut enflasyonu tek haneye indirme konusun da hafta sonu demeçler vermişlerdir. Ayrıca icraat olarak dün resmi gazete de “Stokçulukla Mücadele” yasası resmi gazete de yayımlandı. İleri vade de alınan önlemler ise ayrıca takip edilmelidir. Enflasyonist baskı ile açıklanan zamlar şirketlerin karlılıklarını olumsuz yönde etkileme riskini bulundurmaktadır. Yükselen vakalara rağmen diğer ülkelerde olduğu gibi yurtiçinde de korona karantina kuralları gevşetildi. Vakalar 77 bine çıkmasına rağmen Sağlık Bakanlığından yapılan açıklama da artık 3 aşısı olanlara PCR testi yapılmayacağı belirtildi. Haftabaşında yurtiçi işsizlik rakamları açıklandı ve aylık baz da sabit kaldı.

 

 

USDTRY… Yılı kapatırken Aralık ayı içinde 18,36 TL seviyelerini gören kur, Cumhurbaşkanı’nın “Ekonomik önlem paketi” açıklaması sonrası düşüşünü devam ettiren parite, yeni yıl da enflasyonist endişeler sebebi ile tekrardan yukarı yönlü momentumunu korumaktadır. Haftaya 13.20 TL seviyelerinde başlayan kur, momentumunu yavaşlatma eğilimindedir. Bununla birlikte enflasyonist baskılar ışığında Goldman Sachs, Türkiye için enflasyon beklentisini 40%’ın üstüne çıkacağını ve tüm yıl boyunca bu seviyede kalacağını tahmin ettiklerini belirtmiştir. Bir tahminde JP Morgan tarafından geldi. Onlarda Mayıs ayında enflasyonun %55 leri göreceği ve bu süreden sonra kasım ayına kadar %50 seviyelerinde sabit kalacağını öngörmektedir. Dün açıklanan ABD enflasyonu son 39 yılın en yüksek enflasyonu olarak kayıtlara geçti. Artık enflasyonun küresel bir endişe kaynağı olduğu daha da piyasalar tarafından satın alınmaya başlandı.

 

 

EURTRY… Türk Lirası, ekonomik önlem paketi sonrası değer kaybını durdursa bile enflasyonist endişeler gölgesinde parite tekrardan yukarı yönlü hareket etmektedir. Mevcut “Ekonomik Önlem Paketi” ile 20 TL seviyelerini test eden parite de 15.13 TL seviyelerinde oynaklık azalmıştır.

 

 

EURUSD… Yeni yıl da Global baz da olduğu gibi Avrupa tarafında da Omicron endişeleri devam etmektedir. Ancak diğer ülkeler arasında karantina kurallarında semptomlar bazında karantinayı daha da gevşetme haberleri gelmektedir. Ancak bulaşıcılık riski olarak diğer varyantlardan daha hızlı yayılan Omicron ülkeleri alarm da tutmaya devam etmektedir. Pandemi ile beraber görülen arz kaynaklı global enflasyonist endişeler, AMB’dan bir yetkilinin yeşil enerjinin enflasyonist etkiyi daha da arttıracağı (greenflation) demecini vermiştir. Hafta başında Euro Bölgesi işsizlik rakamları önceki aya göre hafif düşüş gösterdi.

 

 

XAUUSD… Altın fiyatları, yeni yıla başlarken haftayı hafif düşüş ile devam ettirmektedir. Dün açıklanan ABD enflasyonu global risk endişelerini arttırırken altını değer saklama aracı olarak göz önünde bulundurabilir. Özellikle Biden, enflasyonun global bazda bir sorun olduğunun altını konuşmasında çizdi.

 

 

GLDGR… Gram altın Aralık ayı içerisinde TL’nin değer kaybı ile yukarı yönlü ivmesine devam etmişti. Mevcut “Ekonomik önlem paketi” öncesi 1000 TL seviyelerini gören gram altın yaklaşık 600 TL seviyelerinden tekrardan yukarı yönlü toparlanma göstermiş ve sabah saatlerinde 775 TL seviyelerinde seyretmektedir.

 

 

BRENT… Geçen aylar da OPEC+ pandemi sebebi ile olabilecek kapanmalar durumunda üretim artışını tekrar değerlendirebileceklerini belirtmişlerdi. Dün yapılan OPEC + toplantusında 400 bin varillik üretimin Şubat ayında da devam edeceği kararı alındı. Brent petrol bu haberle beraber yükselişini devam ettirmektedir.

 

 

S&P500… Yeni yıla karışık başlayan global piyasalar, Omicron varyantı ve arz kaynaklı enflasyonist baskılar eşiğinde karışık seyre devam etmektedir. FED tutanaklarından faiz artışının beklenenden daha erken olma ihtimalinin yükseldiği kaydedilmişti geçen haftalarda. Ayrıca FED Bej kitap, ABD ekonomisinin 2021 yılı sonlarında “ılımlı” hızda büyüdüğünü belirterek tedarik gücü ve iş gücünün büyümeyi kısıtladığını bildirdi.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu