Gündem

Petrol zirvelere doymuyor

Küresel yatırımcıların dikkati, iki yıllık benzeri görülmemiş pandemi kaynaklı politika gevşemesinin ardından önümüzdeki birkaç ay içinde ABD’nin faiz artırımı olasılığına sabitlenmiş olsa da, Asya hisse senedi piyasaları çoğunlukla yükseldi. FED’in 25- 26 Ocak’ta toplantısında yatırımcılar Mart’ın sıkılaştırma döngüsünün başlangıcı olacağını düşünüyor Artan enerji maliyetleri nedeniyle Japonya Merkez Bankası toplantıdan sonra üç aylık bir görünüm raporunda enflasyon tahminini muhtemelen hafifçe revize etmesi bekleniyordu. Ve beklenen gerçekleşti. BoJ 2022 ve 2023 mali yılları için enflasyon tahminlerini yukarı yönlü revize etti. 1 Nisan’da başlayacak 2022 mali yılı için çekirdek enflasyon tahminini % 0,9’dan % 1,1’e çıkaran BOJ, 2023 mali yılı beklentisini de % 1,0’dan 1,1’e yükseltti. 31 Mart’ta sona erecek cari mali yıl için büyüme tahminini ise pandeminin etkisi ile yaşanan arzı sıkıntılarını işaret ederek %3,4’ten % 2,8’e indiren BOJ, 2022 mali yılı için büyüme beklentisini ise % 2,9’dan 3,8’e çıkardı. 2023 mali yılı için % 1,3 olan büyüme tahmini ise % 1,1’e revize etti. Ancak enflasyonun 2022 ve 2023 yıllarında da yüzde 2 hedefinin altında kaymaya devam edeceğini öngören BOJ ultra gevşek para politikasını devam ettirme kararı aldı. Sabit gelirli piyasalarda daha yüksek ABD faiz oranları beklentisi devam ediyor ve iki yıllık getiriler Şubat 2020’den bu yana ilk kez %1’in üzerine çıktı. İki yıllık getiriler, kısa vadeli faiz beklentilerini takip ediyor ve en son 3,7 baz puan (bps) artışla %1.0054 seviyesindeydi. Beş yıllık getiriler de 3,6 baz puan artarak Ocak 2020’den bu yana en yüksek seviye olan %1,5960’a yükseldi. Benchmark 10 yıllık getirileri de 2 baz puan artarak %1,8108’e , dolar endeksi 95.254’te yükseldi. Euro 1,1396$’dan işlem görürken, bu hafta takvimde euro bölgesi için önemli bir ekonomik veri yok, ancak yatırımcılar ECB Başkanı Christine Lagarde, diğer ECB üyelerinin yapacağı konuşmalar ve Perşembe günü merkez bankasının Aralık ayı politika toplantısının tutanaklarına odaklanacaklar. Petrol tarafında ise Jeopolitik risk fiyatların rekor seviyelere çıkmasına imkan veriyor. Yemen’deki Husi grubunun Birleşik Arap Emirlikleri’ne saldırmasının ardından olası arz kesintilerine ilişkin endişeler üzerine petrol fiyatlarını 1 dolardan fazla artarak yedi yılın en yüksek seviyesine ulaştırdı. Brent ham petrol vadeli işlemleri, 29 Ekim 2014’ten bu yana en yüksek seviyesi olan 87.55$’a ulaştıktan sonra, 07.09 itibariyle %0,74 artışla 87.11$’dan işlem görürken, WTI ham petrol vadeli işlemleri %1,6 artışla üç ayın en yüksek seviyesi 85,14 $’a yükseldi. Bugünün gündemine baktığımızda; İngiltere’de Kasım ayına ilişkin işgücü rakamları, Ocak ayı için Almanya ZEW Endeksi ki Piyasa beklentisi beklenti endeksinin 32,9 puana yükseleceği yönünde bulunmakta, ABD’de ise New York Fed İmalat Endeksi ki bir önceki ay 31,9 seviyesinin 25,0 ineceği tahmin edilmekte ve son olarak da Goldman Sachs’tan gelecek bilanço rakamlarını takip edeceğiz.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Salı günkü işlemlerde çoğunlukla yükseldi.

Japonya Merkez Bankası toplantısı faizlerde değişikliğe gitmeyerek faizi eksi yüzde 0.1 olarak korudu, fakat enflasyon beklentilerin ılımlı şekilde yükseldi. Merkez Bankası, Japonya’nın finansal sisteminin bir bütün olarak istikrarlı olduğunu, tüketici enflasyonunun BOJ’un hedefine doğru büyük olasılıkla kademeli şekilde hızlanacağını belirtti. BOJ 2023 mali yılı için büyüme beklentisini yüzde 1.3’ten yüzde 1.1’e revize etti.

Sabah saatlerinde Ülkede Nikkei 225 Endeksi, yüzde 0.84 yükseldi, Topix Endeksi ise yüzde 0.5 arttı.Hong Kong’un Hang Seng Endeksi, yüzde 0.48 yükseldi.Çin ana karasında da endeksler pozitif bölgede seyretti. Şanghay Bileşik ve Shenzen endekslerinde kazanımlar hakim. Avustralya Borsası yataya yakın pozitif. Güney Kore’de ise endeks dalgalı seyrediyor.

Şirketlere Kurumlar Vergisi istisnası getiren kanun teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) tarafından açıklanan konut fiyatları verileri takip edilecek.Yurt dışında Almanya ZEW ve ABD New York Fed İmalat endeksleri öne çıkan veriler olacak.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, tedarik zincirinde yaşanan sorunların ve yüksek enflasyonun ekonomik toparlanmayı yavaşlattığını söyledi

Türkiye ile Arnavutluk arasında afet ve acil durum yönetimi, medya, devlet arşivleri, kültür ve sanat, güvenlik, gençlik ve spor ile protokol alanında 7 anlaşmaya imza atıldı

Bulgaristan Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 salgını ile ilgili “kırmızı listeye girdikleri gerekçesiyle” AB üyesi olmayan komşuları Türkiye, Kuzey Makedonya ve Sırbistan ile İsrail vatandaşlarına ülkeye giriş yasağı getirme girişiminden vazgeçti.

Euro Grubu Başkanı ve İrlanda Maliye Bakanı Paschal Donohoe, mevcut enflasyonist baskıların bu yılın ilerleyen dönemlerinde azalmaya başlayacağını söyledi.

ABD Başkanı Sağlık Başdanışmanı Anthony Fauci Omikronun pandeminin sonunu getireceğini söylemek için çok erken olduğunu ve tüm varyantlara etkili olabilecek aşı arayışlarına devam edilmesi gerektiğini belirtti.

 Fitch: Çin ekonomisi 2022 yılında yüzde 4,8 büyüyecek.Çin’de büyüme 2022 yılının ikinci yarısında, politika desteklerinin etkili olmaya başlaması ile birlikte, iyileşecek. Aralık 2021’de yapılan 50 baz puanlık zorunlu karşılık indirimi sonrasında Çin’den 2022 ilk çeyrekte daha fazla makro-politika gevşetmesi bekliyoruz

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Rusya’ya karşı savunmasını güçlendirmesi için Ukrayna’ya kısa menzilli tanksavar füze gönderileceğini açıkladı.

Handelsblatt gazetesinin Alman hükümetinden kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Batılı hükümetler Rus bankalarını Swift global ödeme sisteminden çıkarmayı artık düşünmüyorlar.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu