Gündem

Petrol fiyatlarında yükseliş sürdü

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
16:30 USD New York Empire State İmalat Endeksi (Oca) 25.7 31.9
00:30 USD Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları   -1,077M

 

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Avrupa borsaları ve ABD vadelileri gerilerken Dolar yükseldi”

Fed’in sıkılaşması beklenen para politikaları öncesinde Avrupa borsaları gerilerken, benzer tablo ABD vadelilerinde de görüldü. Almanya ve Fransa’da kayıplar 1%’i geçerken, satışlara teknoloji şirketleri öncülük etti. ABD’de de teknoloji sektöründeki satışlarla birlikte Nasdaq vadelileri 1,8% düşüş yaşadı.

Fed’in bu yıl hangi hızla kaç kez faiz artıracağına ilişkin belirsizlik sürüyor. Aralık ayında 3 kez faiz artırım beklentisi yoğunluk kazanırken, içinde bulunduğumuz süreçte 4 veya daha fazla faiz artırma ihtimali ana senaryo haline geldi. Bu nedenle haftaya gerçekleşecek Fed para politikası beyanatı ipuçları açısından önemli olacaktır.

Günün devamında ABD tarafında Empire State İmalat Endeksi verisi takip edilecek. Yeni işlem gününün ilk saatinde ise Amerikan Petrol Enstitüsü’nün açıklayacağı stok rakamlarını izleyeceğiz.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan faiz yorumu”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TL’ye yönelik ilginin artması için çalışmaların sürdüğünü belirtirken, faizin aşağı çekileceğini belirtti. Erdoğan, bu durumun da ekonomideki şartlara göre şekilleneceğini belirtti. Kurun ve faizin kademeli şekilde düşeceği belirtildi. Dolar kuru günlük bazda 0,7% yükseliş yaşarken gün içinde en 13,56’yı gördü. Euro ise 0,60% civarında yükselişle gün içinde 14,46 seviyesini gördü. BİST100 endeksi 1% kayıplar 2064 puan civarında işlem görüyor.

“Petrol fiyatlarında yükseliş sürdü”

Fiziki talebin arttığına yönelik haberlerin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönelik drone saldırısı petrol fiyatlarının yükselişine destek oldu. ABD petrolü 85 Dolar ve Brent petrol 88 Dolar ile Ekim 2014’ten bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı.

“İngiltere’de gelirler geriledi”

İngiltere’de ortalama kazançlar 2021’in son çeyreğinde yıllık bazda 4,2% artış gösterdi. Önceki dönem artışı 4,9% düzeyinde oluşmuştu. İşsizlik oranı ise 4,2%’den 4,1%’e geriledi. GBPUSD paritesi gün içinde Dolardaki güçlenmenin etkisiyle baskılandı

“ZEW endeksinde sürpriz yükseliş”

ZEW’in Euro Bölgesi ve Almanya için hazırladığı anket sonuçları piyasa beklentisinin üzerinde geldi. Almanya ZEW endeksi 32,1 olan beklentiyi aşarak 51,7 düzeyinde oluştu. Euro Bölgesi ZEW endeksi ise 29,2’lik beklentiyi aşarak 49,4 olarak açıklandı. İki endeks de önceki verilerin üzerinde oluştu.

“Bilançolar bankalarla sürüyor”

ABD’de banka bilançoları 19 Ocak’ta açıklanacak Bank of America ve Morgan Stanley tablolarıyla devam edecek. Geçtiğimiz hafta JP Morgan, Citigroup ve Wells Fargo bilançoları beklentiyi aşsa da piyasanın bir kesimini hayal kırıklığına uğratmış, buna ana neden olarak da yıllık performansa gölge düşüren 4. Çeyrek zayıflığı gösterilmişti.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu