Gündem

Mart cepte

Aralık ayında, Fed politika yapıcılarının çoğunluğu 2022’de 3 faiz artışı üzerine odaklanmıştı. Ücret artışlarının yaratacağı enflasyon, işgücü piyasasında tam istihdam hedefine yakınlık, tedarik sorunlarındaki iyileşme ile birlikte değerlendirilince MART ayında faiz artırımı beklentisi arttı. Son iki gündür yapılan açıklamalara baktığımızda ise artık Fed içinde hangi yöne gittikleri ve oraya ne kadar hızlı varmaları gerektiği konusunda fazla bir tartışma kalmadı gibi görünüyor. Açıklamalara bakalım. Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Politika yapıcıların 2022’de üç çeyrek puanlık faiz artışı öngörülerini “iyi bir açılış teklifi” olarak nitelendirdi, ancak “veriler yeterince hızlı iyileşmezse bu dört olabilir” dedi. Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Benim tahminim, verilerde herhangi bir değişiklik olmaksızın Mart ayında 25 baz puanlık bir artış olacağı yönünde.” dedi. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly , Mart ayında havalanmak oldukça makul bir şey gibi görünüyor” dedi Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, St. Louis Fed Başkanı James Bullard ve Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester de Çarşamba günü Mart ayında faiz artırımına işaret ettiler. Chicago Fed Başkanı Charles Evans, enflasyonun yeterince hızlı şekilde gerilememesi halinde Fed’in 2022’de dört faiz artırımı yapması gerekebileceğini söyledi. Ve son darbeyi de Fed’in en güvercin yetkililerinden Brainard vurdu. ABD Başkanı Biden tarafından Fed’in başkan yardımcısı olarak aday gösterilmesini düşünen Brainard, Senato Bankacılık Komitesi’ne yaptığı açıklamada, Fed’in “yıl boyunca birkaç faiz artırımı öngördüğünü, Mart ayında sona erecek olan ayrı bir Fed varlık satın alma programına atıfta bulunarak da “Alımlarımız sona erer ermez … bunu yapacak bir konumda olacağız” dedi. FedWatch programına göre, yatırımcılar şu anda Fed’in 15-16 Mart’taki politika toplantısında gösterge gecelik borç verme oranını yükselteceğine dair %86’lık bir olasılık görüyor. Bu yıl üç faiz artırımı daha fiyatlıyorlar. ABD borsalarındaki üç günlük ralli dün itibariyle sona erdi. ABD Hazine 10 yıllık tahvillerinin düşmesine rağmen yatırımcılar Brainard’ın açıklamaları ve kar açıklama sürecinin başlamasından önce özellikle teknoloji hisselerindeki karlarını realize etmeye odaklandı.Petrol fiyatları, Washington’un yakında fiyatları soğutmak için harekete geçebileceği, Çin’deki covid19 salgınının yayılmasını önlemeye yönelik tedbirlerin de talep üzerinde baskı oluşturacağı beklentisi ile Brent ham petrol vadeli işlemleri %0.4 düşüşle varil başına 84.17$’a, ABD West Texas Intermediate ham petrolü de %0,6 düşüşle varil başına 81,67$ dolardan işlem gördü. Bugünün gündeminde ise; TÜİK, konut satışları, tarım ÜFE verilerini , TCMB’de Piyasa Katılımcıları Anketi verisini yayımlayacak. Yurtdışında ise ; Almanya’da 2021 yılına ilişkin GSYH rakamları, ABD tarafında ise; Perakende satışlar, ithal fiyatlar, sanayi üretimi, Michigan Tüketici Güven Endeksi, işletme stokları verileri ile haftayı kapatacağız.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Cuma günkü işlemlerde geriledi.

Çin’de ihracat Aralık ayında beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşirken, ithalat beklentileri karşılamadı. Ülkede ithalat dolar bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19.5 arttı, beklentiler ithalatta yüzde 27.8 artış olması yönündeydi. Aynı dönem için ihracat ise yüzde 20’lik beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşerek yüzde 20.9 oldu. Çin’in ihracatı 2021 yılının tamamında yüzde 29,9 artış gösterdi. İthalatta artış ise yüzde 30,1 olarak gerçekleşti.

Güney Kore Merkez Bankası gösterge faiz oranını 25 baz puan yükselterek yüzde 1.25 seviyesine çekti.

SPK haftalık bültenine göre, kurul Baştaş Başkent Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 300 milyon lira tutarlı bedelli sermaye artırımı ile halka arzına onay verdi Kurul, TEB Faktoring AŞ’nin 550 milyon lira, Türkiye Garanti Bankası AŞ’nin 42 milyar lira, Sümer Faktoring AŞ’nin 102 milyon lira, Aytemiz Akaryakıt Dağıtım AŞ’nin 300 milyon lira, Ak Yatırım Menkul Değerler AŞ’nin 2 milyar 500 milyon lira tutarındaki borçlanma aracı ihracı başvurusunu onayladı.

Vergi Usul Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM’ye sunuldu

Fed Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard, Fed’in tahvil alım programını sona erdirmeyi tamamladığında faiz oranlarını bu yıl bir kaç kez artırmaya hazır bir pozisyonda olacağını söyledi.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Milwaukee Business Journal tarafından düzenlenen bir etkinlikte enflasyon ve faiz artışına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Fed politika yapıcıları bu yıl faiz oranlarının iki, üç veya dört kez artırılması gerektiğine “güçlü bir şekilde” inanıyor.” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM), “Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler 2022” raporunda, küresel ekonomik toparlanmanın, kalıcı iş gücü piyasasındaki zorluklar, tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar ve artan enflasyon baskısı nedeniyle “ters yönde bir rüzgarla karşı karşıya” olduğu kaydedildi. Raporda, küresel ekonominin 2022’de yüzde 4, 2023’te ise yüzde 3,5 büyümesinin beklendiği açıklandı.

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna’yı istikrarsızlaştırdığı gerekçesiyle Rusya’ya uyguladığı ekonomik yaptırımların süresini 6 ay daha uzatma kararı aldı.

Fed’in yüksek enflasyona karşı daha hızlı ve daha agresif faiz artırımları yapmasını ilk dile getirenlerden olan Fed Yönetim Kurulu üyesi Christopher Waller, yapılacak faiz artırımı sayısını, büyüklüğünü enflasyonun dikte edeceğini söyledi.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Fed’in bu yıl faiz oranlarını en az 3 kez artırması gerektiğini belirtirken, bilançonun küçültülmesi konusunda da bu sefer daha çabuk hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, Fed’in bu yıl para politikasını normalleştirmeye başlamasının Fed’in ortalama enflasyonu hedefleyen yeni politika çerçevesi ile “tamamen tutarlı” olduğunu söyledi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre ABD Başkanı Joe Biden Fed Yönetim Kurulu’nda boş bulunan üyeliklere Sarah Bloom Raskin, Lisa Cook ve Philip Jefferson’ı aday gösterecek.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu