Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: ABD TÜFE verisinin endişe yaratacak boyutta gerçekleşmemesi sonrası alıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, Temmuz ayı enflasyon verisinin piyasalar açısından endişe yaratmayacak boyutta gerçekleşmesi ile alıcılı seyir izledi. Manşet veri aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,5 ve %5,4 artışlarla piyasa beklentisinin hafif üzerinde gerçekleşirken, çekirdek verinin yıllık bazda %4,3 artışla önceki aya göre kısmi yavaşlama göstererek piyasa beklentisini karşıladı. Bu çerçevede verideki görünümün yeniden açılma ve arz sıkıntılarına bağlı fiyat baskılarında bir miktar gevşemenin görülmesiyle enflasyonun geçici olarak zirve yapmış olabileceğini gösteriyor. Öyle ki geçtiğimiz aylarda enflasyonun kontrolden çıktığına ilişkin endişeleri körükleyen ikinci el araç fiyatlarında geçen ay %10’u aşan artış, Temmuz ayında %0,2 ile ılımlı seviyelere geriledi. Enflasyon gelişmelerine ek olarak dün yapılan 10 yıllık tahvil ihalesine gelen yüksek taleple ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,33 seviyesine yönelirken, VIX endeksi 16 seviyesine geriledi. Dow Jones endeksi %0,62 artışla 35.484,97 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %0,25 değer kazancıyla 4.447,70 seviyesinden günü tamamladı. Her iki endeks de rekor seviyelerden kapandı. Nasdaq endeksi ise %0,16 düşüşle 14.765,10 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında ise, Çin’de düzenleyici otoritelerin devam eden baskıları nedeniyle satıcılı seyir hakim. Ülkede yayımlanan 5 yıllık planla daha kapsamlı düzenlemeler hedeflenirken, şimdilerde gündemde sigorta teknolojisi platformlarının daha detaylı incelenmesi bulunuyor. Ayrıca PBoC salgının makroekonomik baskısı nedeniyle faiz oranlarını düşürme çağrılarıyla karşılaşıyor. Hatırlanacağı üzere Çin’de kredi büyümesi geçen ay %71 düşüşle Şubat 2020’den bu yana en kötü performansını göstermişti. ABD vadeliler tarafında ise yatay negatif seyir hakim. Bugün ABD’de ÜFE ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları verileri takip edilecek. Temmuz ayı ÜFE verisinin manşet ve çekirdek bazda yıllık olarak sırasıyla %7,2 ve %5,6 artışlar kaydetmesi bekleniyor. 7 Ağustos haftasına ilişkin haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinni de 375K seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Euro Bölgesi’nde de sanayi üretimi verisi izlenecek. Haziran ayı verisinin yıllık bazda %10,4 artış kaydetmesi öngörülüyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de ihracat ve ithalat fiyat endekslerine ek olarak Michigan tüketici güveni verisi izlenecek. Temmuz ayında ithalat fiyatlarının yıllık bazda %10,5 artış kaydetmesi bekleniyor. İthalat fiyatlarına yönelik ise piyasa bekletisi bulunmuyor. Michigan tüketici güveni Ağustos ayı öncü verisinin ise aylık bazda değişim kaydetmeyerek 81,2 seviyesindeki seyrini sürdürmesi bekleniyor. Euro Bölgesi cephesinde de dış ticaret dengesi verisi izlenecek. Haziran ayı verisinin 10,8 milyar euro seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu