Gündem

Küresel piyasalar

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, Fed’in bilanço küçültme evresine geçmesi öncesinde, olumsuz yansımalar taşıyan makro verilere ek olarak, artan faiz artırım beklentilerinin resesyon endişelerini güçlendirmesinin nedeniyle satıcılı seyir izledi. Makro veriler cephesinde CB tüketici güveni verisi Mayıs ayında 106,4’e geriledi Nisan ayı verisi 108,6’ya yukarı yönde revize edildi. Açıklanan veri, özellikle gıda ve enerjide kalıcı yükselişin hanehalkının algısını olumsuz etkilediğini gösteriyor. Tüketiciler fiyatların gelecek yıl %7.4 artmasını bekliyor. Ayrıca, otomobil ve konut alma planlarının Mayıs ayında düştüğü görüldü. Cari koşullar endeksi 149,6’ya gerilerken tüketicilerin 6 aylık görünüme ilişkin tahminlerini yansıtan beklentiler endeksi de 77,5’e düştü. Diğer yandan, ABD’de S&P CoreLogic Case-Shiller konut fiyat endeksi Mart ayında ulusal bazda %20,6 arttı. Bu, endeksin tutulmaya başlandığı 1987 yılından beri en büyük artış oldu. 20 kentte konut fiyat endeksi aylık bazda %3.1 arttı. Yıllık artış da %21.2’ye yükseldi. Tüm kentlerde çift haneli fiyat artışları görüldü. 10 kentte konut fiyatları Mart’ta yıllık yüzde 19.5 arttı, Şubat’ta artış oranı yüzde 18.7 olmuştu. Öte yandan, ABD Başkanı Biden, ülkede yaşanan yüksek enflasyonu görüşmek üzere Fed Başkanı Powell ile bir araya geldi. ABD Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Brian Deese toplantı hakkında yaptığı açıklamada, ABD ve küresel ekonominin görünümüne odaklanan çok yapıcı bir toplantı olduğunu söyledi. Toplantıya, ABD Hazine Bakanı Yellen da katıldı. Deese görüşmenin ayrıntılarına girmezken, Biden’ın enflasyonla mücadele için Fed’in ihtiyaç duyduğu alanın sağlanacağını vurguladığını aktardı. Deese, istihdamdaki kazanımlardan ödün vermeden enflasyonun düşürülebileceğini belirterek, ABD iş gücü piyasasının çok güçlü olduğunu ifade etti. Bu çerçevede Almanya 10 yıllık tahvil faizleri %1,12 seviyesine, ABD 10 yıllık tahvil faizleri de %2,86 seviyesine yükseldi. VIX endeksi ise 26 seviyesine ılımlı geriledi. Dow Jones endeksi %0,67 düşüşle 32.990,12 seviyesine gerilerken, S&P 500 de %0,63 değer kaybıyla 4.132,15 seviyesinden kapandı. Nasdaq endeksi ise %0,41 düşüşle 12.081,39 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında da Fed’in parasal sıkılaşmada bilanço küçültmesinin başlatacak olmasının etkisiyle tahvil faizlerinde devam eden yükseliş eğilimi satıcılı seyir görülüyor. Enflasyonla mücadelesini sürdüren Fed salgın döneminde yaklaşık 9 trilyon dolara ulaşan bilançosunu bugün itibarıyla küçültmeye başlayacak. FOMC’nin 3-4 Mayıs’ta gerçekleştirilen toplantısının ardından açıklanan plana göre; ilk etapta hazine tahvillerinde aylık 30 milyar dolar ve ipoteğe (mortgage) dayalı menkul kıymetlerde 17,5 milyar dolar azalmaya gidilecek. Banka, böylece bilanço büyüklüğünü toplamda aylık 47,5 milyar dolar azaltacak. Fed, ilk 3 ayın ardından ise Eylül itibarıyla bilanço küçültmede aylık miktarı hazine tahvilleri için 60 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler için 35 milyar dolar olmak üzere toplam 95 milyar dolara yükseltecek. Ayrıca makro veriler tarafında, bu sabah Çin’de açıklanan Caixin imalat PMI Mayıs ayı verisinin aylık bazda 2,1 puan artışla 48,1 seviyesine yükselmesine karşın eşik değerin altında kalması imalat sektörünün büyümeye katkısının negatif bölgede kaldığını vurgulaması da piyasalardaki görünümde etkili olan bir diğer unsur olarak öne çıkıyor. ABD vadeliler cephesinde ise dün yaşanan realizasyonların ardından toparlanma eğilimi hakim. Bugün ABD’de ISM imalat PMI ve inşaat giderleri verilerine ek olarak imalat PMI verisinin revizyonu ve Fed’in Bej Kitap raporu takip edilecek. ISM imalat PMI Mayıs ayı verisinin aylık bazda 0,9 puan düşüşle 54,5 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Alt endeksler tarafında da ödenen fiyatların, deflatör verisinin de işaret ettiği azalan fiyat baskıları ışığında, 4,1 puan düşüşle 80,5 seviyesine gerilemesi tahmin ediliyor. İnşaat giderleri Nisan ayı verisinin de %0,6 artış kaydetmesi bekleniyor. Öte yandan aylık bazda 1,5 puan düşüşle 57,5 seviyesine gerileyen imalat PMI verisinin de aynı seviyede teyit edilmesi öngörülüyor. Euro Bölgesi cephesinde de imalat PMI verisinin revizyonu takip edilecek. Aylık bazda 1,1 puan düşüşle 54,4 seviyesine gerileyen imalat PMI verisinin de aynı seviyede teyit edilmesi öngörülüyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de ADP özel sektör istihdamı değişimi, haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve fabrika siparişleri verilerine ek olarak dayanıklı mal siparişleri verisinin revizyonu izlenecek. Mayıs ayı ADP özel sektör istihdamı değişimi verisinin 300K seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. 28 Mayıs tarihine ilişkin haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisiine ilişkin piyasa beklentisi 210K seviyesinde bulunuyor. 21 Mayıs haftasına ilişkin devam eden başvuruların da 1,33 mn seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Fabrika siparişleri Nisan ayı verisinin de aylık bazda %0,7 artış gösterdiği tahmin ediliyor. Öncü olarak aylık bazda %0,4 artış kaydeden Nisan ayı dayanıklı mal siparişleri verisinin aynı seviyede teyit edilmnesi bekleniyor. Euro Bölgesi’nde de ÜFE verisi izlenecek. Nisan ayı verisinin aylık ve yıllık bazda sırasıyla %2,3 ve %38,5 artışlar kaydetmesi bekleniyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu