Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Beklentileri aşan 4Ç21 sonuçlarına karşın, parasal sıkılaşma sürecinin hızına ilişkin endişeler nedeniyle satıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, beklentileri aşan 4Ç21 finansalları karşın, parasal sıkılaşma sürecinin hızına ilişkin endişeler nedeniyle satıcılı seyir izledi. Özellikle Fed’in beklentilerin ötesinde faiz artırımına gidebileceği yönünde yoğunlaşan beklentilere ek olarak Mart ayında 50 baz puanlık faiz artırımının mevcut makro görünüm ışığında uygun olduğu yönünde yükselen söylemlerin teknoloji sektörü hisselerinde realizasyonları tetiklediğini izledik. Bu çerçevede Nasdaq endeksi Mart ayından bu yana ilk defa düzeltme bölgesine girdi ve Kasım ayında gördüğü zirve seviyenin %10 altına geriledi. Bilançolar cephesinde, Morgan Stanley, Bank of America ve United Health’in 4Ç21 finansallarının beklentileri aştığı takip edildi. ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,85 seviyesinde dengelenirken, VIX endeksi 23,85 seviyesine yükseldi. Dow Jones endeksi %0,96 düşüşle 35.028,65 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi de %0,97 değer kaybıyla 4.532,76 seviyesinden günü tamamladı. Nasdaq endeksi ise %1,15 gerileme ile 14.340,30 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında ise, PBOC’nin gösterge kredi faiz oranlarında indirime gitmesinin makroekonomik görünümde aşağı yönlü risk unsurlarından olan emlak sektörünü destekleyici bir adım olarak algılanması ile pozitif seyir izliyor. Banka, 1 yıl vadeli LPR’yi 10 baz puan azaltarak %3,80’den %3,70’e indirdi. Geçtiğimiz ay da 1 yıl vadeli LPR’yi %3,85’ten %3,80’e düşürülmüştü. Çin MB, 5 yıl vadeli LPR’de ise Nisan 2020’den bu yana ilk kez indirime gitti ve faiz oranını 5 baz puan düşürerek %4,65’ten %4,60’a çekti. Konut talebini artırması beklenen hamlenin ardından, ülkede borç batağında olan emlak sektörü hisselerinin güçlü alımlara sahne olduğunu takip ediyoruz. ABD vadeliler cephesinde de bu sabah toparlanma eğilimi hakim. Bugün yurt dışında ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, Philadelphia Fed işletme görünümü endeksi ve mevcut konut satışları verileri izlenecek. 15 Ocak ile sona eren haftaya ilişkin haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin 225K seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Philadelphia Fed işletme görünümü endeksi Ocak ayı verisinin de aylık bazda 3,6 puan artışla 19 seviyesine yükselmesi öngörülüyor. Mevcut konut satışları Aralık ayı verisinin de aylık bazda %0,4 düşüşle 6,44 milyon seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Euro Bölgesi cephesinde de Aralık ayı TÜFE verisinin revizyonu gündemimizde olacak. Manşet verinin yıllık bazda %4,9 artıştan %5’e revize edilmesi bekleniyor. Çekirdek verinin ise %2,6 seviyesinde teyit edilmesi öngörülüyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de veri akışı sakin seyredecek. Euro Bölgesi cephesinde de tüketici güveni verisi izlenecek. Ocak ayı verisinin 0,7 puan düşüşle -9 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Asya tarafında, Japonya’da ulusal TÜFE verisi izlenecek. Aralık ayı verisinin manşet bazda %0,9 yükseliş kaydetmesi, çekirdek verinin de %-0,6 gerilemesi bekleniyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu