Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Tahvil faizlerinde devam eden yükseliş ve beklentilerin altında kalan finansalların etkisiyle ekside kapandı

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, küresel tahvil faizlerinde sıkılaştırmacı patikaya geçişin yansımalarıyla pandemi döneminin zirve seviyelerinin görülmesine ek olarak beklentilerin altında kalan şirket karlılıkları nedeniyle satıcılı seyir izledi. Ayrıca artan jeopolitik tansiyonun da piyasalardaki görünümde etkili olduğunu belirtmek isteriz. Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda bütün seçeneklerin masada olduğunu belirterek, Rusya’nın her an Ukrayna’ya saldırabileceği uyarısında bulundu. Bilançolar cephesinde, Goldman Sachs’ın 4Ç21 karlılığının piyasa beklentilerinin altında kalması da risk algısının baskılanmasında etkili oluyor. Personel giderlerinin yıllık bazda %23 artış kaydetmesi net kardaki baskılanmanın kaynağını oluşturuyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,85 seviyesini test ederken, 2 yıllık tahvil faizinin Şubat 2020’den bu yana ilk kez %1 seviyesini aştığını izliyoruz. Dow Jones endeksi %1,51 düşüşle 35.368,47 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi de %1,83 değer kaybıyla 4.577,34 seviyesinden günü tamamladı. Nasdaq endeksi ise %2,60 gerileme ile 14.506,90 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında da ABD cephesinde görülen realizasyonların yansımalarının hakim olduğunu görüyoruz. Jeopolitik endişelerin petrol fiyatlarındaki yükselişi tetiklemesinin enflasyon üzerindeki etkisine yönelik endişelere ek olarak Fed’in 2022 yılında beklentilerin ötesinde faiz artırımına gideceği yönünde oluşan beklentiler piyasalardaki görünümde etkili oluyor. Söz konusu gelişmeler ışığında şimdilerde ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %2 seviyesini aşması muhtemel görünüyor. ABD vadeliler cephesinde de bu sabah satıcılı seyir hakim. Bugün yurt dışında ABD’de inşaat izinleri ve konut başlangıçları verileri takip edilecek. Aralık ayı inşaat izinleri verisinin aylık bazda %1 puan düşüşle 1,7 mn seviyesine gerilemesi bekleniyor. Konut satışları verisinin de %1,7 düşüşle 1,65 milyon seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, Philadelphia Fed işletme görünümü endeksi ve mevcut konut satışları verileri izlenecek. 15 Ocak ile sona eren haftaya ilişkin haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin 225K seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Philadelphia Fed işletme görünümü endeksi Ocak ayı verisinin de aylık bazda 3,6 puan artışla 19 seviyesine yükselmesi öngörülüyor. Mevcut konut satışları Aralık ayı verisinin de aylık bazda %0,4 düşüşle 6,44 milyon seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Euro Bölgesi cephesinde de Aralık ayı TÜFE verisinin revizyonu gündemimizde olacak. Manşet verinin yıllık bazda %4,9 artıştan %5’e revize edilmesi bekleniyor. Çekirdek verinin ise %2,6 seviyesinde teyit edilmesi öngörülüyor. Asya cephesinde de Japonya’da dış ticaret dengesi verisi izlenecek. Aralık ayında ithalat ve ihracatların sırasıyla %43 ve %15,9 artışlar kaydedeceği öngörüsüyle ülkede dış açığın 744,1 milyar yen seviyesinde yükselmesi bekleniyor. Çin’de de 1 yıllık ve 5 yıllık gösterge kredi faiz oranları izlenecek. Oranların sırasıyla %3,80 ve %4,65 seviyelerinde gerçekleşmesi öngörülüyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu