Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Son 12 yılın zirvesinde gerçekleşen ÜFE verisinin Fed’in parasal sıkılaşma planlarını teyit etmesi ile satıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, son 12 yılın zirvesinde gerçekleşen ÜFE verisinin Fed’in beklenenden daha fazla sayıda faiz artırımına gidebileceği yönündeki beklentileri teyit etmesi ile teknoloji sektörü hisselerindeki yansımaları sonucunda satıcılı seyir izledi. ABD ÜFE Aralık ayı verisi aylık bazda %0,2, yıllık bazda da %9,7 ile beklentilerin hafif altında artış gösterirken, 2010’dan bu yana zirve seviyede gerçekleşti. Gıda ve enerji hariç çekirdek ÜFE’deki artış ise tahminlere paralel aylık bazda %0,7’den %0,5’e gerilerken, yıllık bazda %8,3 ile piyasa beklentisini aştı. Yakıt ve gıda fiyatlarındaki düşüşün, ÜFE’deki geri çekilmede etkili olmasına karşın, omikron varyantı ve karantinalar fiyatlar üzerinde yukarı yönlü risk oluşturuyor. Bu arada dün Philadelphia Fed Başkanı Harker da Mart ayında faiz artışına açık olduğunu belirtti. Fed Başkan Yardımcısı Adayı Brainard da Senato Bankacılık Komitesi’nde yaptığı değerlendirmede, ekonomiyi büyütmenin anahtarının enflasyonla mücadele olduğunu söyledi. Bu çerçevede ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,72 seviyesine düşüşünü sürdürürken, VIX endeksi 20 seviyesini aştı. Dow Jones endeksi %0,49 düşüşle 36.113,62 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi de %1,42 değer kaybı ile 4.659,02 seviyesinden günü tamamladı. Nasdaq endeksi %2,51 gerileme ile 14.806,80 seviyesinden kapandı. Bilançolar cephesinde, Atlanta merkezli havayolu şirketi Delta Airlines, Omikron varyantı yüzünden çok sayıda uçuşun iptal edildiği 2021’in son çeyreğinde 408 milyon dolar kaybı olduğunu, yeni yılın ilk çeyreğinde de kar beklentisinin olmadığını açıkladı. Şirket, 2022 maliyetlerinin keskin bir şekilde artacağını, yakıt giderlerinin 2019’a göre yüzde 15 daha fazla olacağını öngördü.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında ise, Fed’in faiz artırım sürecine ilişkin endişelere ek olarak, Çin dış ticaret dengesi verisinin ihracat alt kaleminin Omicron varyantının küresel tedarik zinciri üzerindeki etkisini ortaya koymasıyla satıcılı seyir izliyor. Çin’in Aralık ayı ihracat ve ithalat verilerinin dolar bazında yıllık bazda sırasıyla %20,9 ve %19,5 artışlar kaydetmesiyle dış ticaret dengesinin 94,46 milyar dolar seviyesinde fazla olarak gerçekleşti. İthalatlardaki artış piyasa beklentisinin altında kalırken, ihracatların piyasa beklentisini aşması varyant nedeniyle küresel tedarik zinciri üzerindeki bozulma nedeniyle diğer gelişmekte olan ülkelere verilen siparişlerin de Çin’e geçtiğine işaret ediyor. Öte yandan, bu sabah Güney Kore Merkez Bankası politika faizini 25 baz puan artışla %1,25 ile pandemi öncesi seviyesine revize etti. ABD vadeliler cephesinde ise bu sabah yatay karışık seyir hakim. Bugün yurt dışında ABD’de perakende satışlar, ithalat ve ihracat fiyatları, sanayi üretimi ve Michigan tüketici güveni verileri takip edilecek. Aralık ayı perakende satışlar verisinin manşet ve çekirdek bazda aylık olarak sırasıyla %0,1 ve %0,2 düşüşler kaydetmesi bekleniyor. İthalat ve ihracat fiyatlarının yıllık bazda sırasıyla %10,8 ve %16 artışlar kaydetmesi bekleniyor. Sanayi üretimi verisinin ise aylık bazda %0,2 artış göstermesi öngörülüyor. Öte yandan, Michigan tüketici güveni Ocak ayı verisinin de öncü olarka aylık bazda 0,6 puan düşüşle 70 seviyesine gerileyeceği tahmin ediliyor.

Gelecek gündemde neler var? Önümüzdeki Pazartesi günü ABD ve Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin seyredecek. Asya cephesinde ise Japonya’da çekirdek makina siparişleri ve Tertiary sanayi endeksi verileri takip edilecek. Çekirdek makina siparişleri Kasım ayı verisinin yıllık bazda %9,6 artış kaydetmesi bekleniyor. Tertiary sanayi endeksi verisinin de %1 artış göstermesi bekleniyor. Çin’de ise sanayi üretimi, büyüme ve perakende satışlar verileri takibimzde olacak. Sanayi üretimi Aralık ayı verisinin yıllık bazda %3,7 artış kaydetmesi öngörülüyor. 4Ç21 büyüme verisinin ise çeyreksel ve yıllık bazda sırasıyla %1,2 ve %3,6 seviyelerinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor Perakende satışlar Aralık ayı verisinin de yıllık bazda %3,8 artış kaydetmesi bekleniyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu