Gündem

Her yer kırmızı

FED’in enflasyonu kontrol etmede agresifleşeceği endişeleri arasında Hazine getirilerindeki hızlı artış, özellikle teknoloji ve büyüme hisselerini vurduğundan, ABD hisse senetleri 2022’ye sert bir başlangıç yaptı. S&P 500 göstergesi bu yıl şu ana kadar yaklaşık %6 düşüş gösterdi. Nasdaq Çarşamba günü Kasım ayının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %10’dan fazla aşağıda kapanarak düzeltmede olduğunu doğruladı. Teknoloji ağırlıklı endeks, rekor seviyeden yaklaşık %12 düştü ve dünkü kapanışıyla da Haziran ayından bu yana en düşük seviyeyi gördü. ABD’de dün açıklanan veriler , işsizlik maaşı için yeni başvuruda bulunan Amerikalıların sayısının geçen hafta beklenmedik bir şekilde arttığını, muhtemelen bir kış COVID-19 enfeksiyonu dalgasının ticari faaliyeti kesintiye uğrattığını gösterdi. Asya hisse senedi piyasaları ve ABD vadeli işlemleri, ABD hisse senetlerindeki düşüşün etkisinde ve negatif seyir izliyorlar. Japonya yine enflasyonu yakalayamadı. tüketici fiyatlarının Aralık ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre, taze gıda fiyatları hariç % 0.5 yükseliş kaydettiği açıklanırken beklenti %0,6 artıştı. Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda, hafta başında yaptığı değerlendirmede normalleşme politikasına başlamanın ‘kesinlikle’ masada olmadığını belirtmişti. BoJ %1 düzeyinde bir enflasyonun ancak 2024’ün başlarında gerçekleşebileceğini öngörüyor. ABD 10 yıllık gösterge tahvillerin getirileri, Çarşamba günü iki yılın en yüksek seviyesi 1.902’yi gördükten sonra, bir haftanın en düşük seviyesi olan %1.7791’de kaldı. Petrol fiyatları da , ABD ham petrol ve yakıt stoklarındaki artışın yatırımcıları ralliden kâr elde etmeye yönlendirmesiyle bu hafta yedi yılın en yüksek seviyelerine çıktıktan sonra gerileme kaydetti. Brent ham petrol vadeli işlemleri %2.8 düşüşle varil başına 85.92 $’a , WTI ham petrol vadeli işlemleri %3.1 düşüşle varil başına 82.94$’a geriledi. Bu arada FED uzun zamandır beklenen bir tartışmayı belgeledi. ABD dolarının resmi bir dijital versiyonunu oluşturmak Amerikalılara daha fazla ve daha hızlı ödeme seçenekleri sunabileceğini , ancak aynı zamanda finansal istikrar riskleri ve gizlilik endişelerini de beraberinde getireceğini yayınladı. Diğer taraftan ise , herhangi bir politika önerisinde bulunmadı ve Fed’in cebinizde dijital bir nakit biçimi olan merkez bankası dijital para birimini (CBDC) başlatıp başlatmama konusunda nerede durduğu konusunda net bir sinyal vermedi. Bugünün gündemine baktığımızda; Ocak ayına ilişkin Euro Bölgesi öncü Tüketici Güven Endeksi , ABD’de Conferance Board Öncü Göstergeler Endeksi verilerini ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un toplantısı ön plana çıkarken Yurtiçinde ise; TÜİK ve TCMB tarafından ortaklaşa hazırlanan Ocak ayına ilişkin Tüketici Güven Endeksini takip edeceğiz.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Cuma günkü işlemlerde ABD’deki kayıpları takip etti. Enflasyon kaygıları, para politikalarında daha hızlı sıkılaşma beklentileri ve yüksek seviyelerdeki tahvil faizleri piyasaların yönü üzerinde etkili olmaya devam etti.

Japonya’da enflasyon Japonya Merkez Bankası’nın Aralık ayındaki hedefinden uzak kalmaya devam ederek, küresel emsalleri ile zıtlık oluşturuyor.Cuma günü İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülkede tüketici fiyatlarının Aralık ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre, taze gıda fiyatları hariç yüzde 0.5 yükseliş kaydettiği bildirildi.Ekonomistlerin beklentileri artışın yüzde 0.6 düzeyinde olması yönündeydi.

SPK haftalık bültenine göre, Kurul, Avrupa Yatırım Holding AŞ’nin 7,25 milyon liralık, Derlüks Yatırım Holding AŞ’nin 4 milyon 162,5 bin liralık, Derimod Konfeksiyon Ayakkabı Deri Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 27 milyon liralık bedelli sermaye artırım başvurusunu onayladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya-Ukrayna arasındaki gerilime ilişkin, “Rusya ile Ukrayna arasındaki gelişmeleri doğru bulmuyoruz. Bölgede bir savaş atmosferinin olması, böyle bir psikolojinin doğması, bunlar bizi de her iki tarafla münasebetleri olan bir ülke olarak üzmektedir. Temennimiz odur ki sayın Putin’le Zelenskiy’i bir araya getirebilmek ve yüz yüze bir görüşme yapmalarını temin etmek” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele ile ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, “(El Salvador’la ticaret hacmi) Bu rakamı ilk etapta 100 milyon dolara, önümüzdeki beş yıllık sürede 500 milyon dolara çıkaralım istiyoruz.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile görüştü.

Vergi Usulü Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, COVID-19 salgınının kontrol altına alınmasında başarı sağlanması halinde enflasyonun yıl içinde gerilemesini beklediğini söyledi.

Queens’ College Başkanı ve Allianz danışmanı Muhammed El-Erian, Fed’in ABD’nin karşı karşıya olduğu yükselen enflasyon tehdidi ile başa çıkmak için gelecek 2 toplantıda “cesur” adımlar atması gerektiğini söyledi.

ABD Merkez Bankası (Fed), resmi dijital para birimini çıkarmanın potansiyel faydaları ve risklerine ilişkin rapor yayımladı. Herhangi bir politika tavsiyesinin yer almadığı raporda, ABD dolarının resmi bir dijital versiyonunu oluşturmanın, ödemeleri hızlandırabileceği ve ödeme teknolojisi geliştikçe hane halklarına güvenli bir seçenek sunabileceği, aynı zamanda finansal istikrar risklerini de beraberinde getirebileceği ifade edildi.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu