Sponsorlu Bağlantılar

Göz Çizdirme ve Lazer Göz Ameliyatı

Göz Çizdirme ve Lazer Göz Ameliyatı

Göz çizdirme tedavisi olarak bilinen halk arasında bu adı ile yaygınlaşan lazer göz ameliyatı eskiden beri kullanılan bir tedavi yöntemidir. Eskiden insanlar bu tedaviye sıcak bakmasa da şimdilerde yerini korur.

Tıbbı adı olan ve eskiden beri kullanılan excimer lazer göz ameliyatı olan bu tedavi gözün korna kısmına çizik atımı ile yapılan bir tedavidir. Göz çizdirme olarak adını buradan alan ve insanlar arasında bu isimle anılan göz çizdirme ameliyatı oldukça etkili sonuçlar verir.

Göz Çizdirme Nedir?

Kimi insan gözlük kullanmayı estetik bulmasa da buna mecbur kalır. Tam bu gibi durumlarda devreye giren göz çizdirme ameliyatı kişilerin gözlük kullanımını sıfıra indirerek gözün derecesini de düşürmeye yardımcı olur.

Lazer göz ameliyatı kişilere uygulanan cerrahi bir işlemdir. Adını yaptığı uygulamadan alan göz çizdirme lazer işleminin göze uygulanması sonucu olur. Bu tedavi ile kişi göz sağlığına kavuşmuş olur.

Göz Çizdirme Kimlere Uygulanır?

Kişilerin miyop hipermetrop gibi rahatsızlıkları sonrası gözlük kullanmaya mecbur kalır. Bunun için kişi lazer göz ameliyatı olarak göz sağlığını korumuş ve ilerlemesini önlemiş olur.

Göz çizme tedavisi her miyop ve hipermetropi rahatsızlığı bulunan kişilere yapılamaz. Emziren ve hamile anne adaylarına bu tedavi tercih edilmez.

On sekiz yaşından büyüklere uygulanan lazer göz ameliyatı bazı gerekli durumlarda on sekiz yaşından küçüklere de uygulanabilir. Bununla beraber kişilerde diyabet sorunu olan ve göz kuruluğu mevcut bulunan kimselere de bu tedavi işlemi uygulanmaz.

Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kişilerde görülen belirli göz rahatsızlıkları sonucu kişinin görme duyusu azalır. Kişi daha iyi görebilmek için bu rahatsızlıklardan sonra gözlük kullanmaya başlar. Ancak kimi hastalar gözlüğün görüntüsünü sevmese de ve kimileri de gözlüksüz görebilmenin mümkün olabildiğini düşündüğü için lazer göz ameliyatı tedavisine ihtiyaç duyarlar.

Bu tedavi ile gözlük kullanımına son verip son derece sağlıklı gözlere kavuşmuş olurlar. Kişiler göz çizdirme ameliyatı olmadan önce en çok bu tedavi sürecinin nasıl işleyeceğini merak ederler. Göz çizdirme ameliyatının ilk aşaması olarak önce kişinin ameliyatının yapılacağı ortam hazırlanır. Kişinin tek gözüne olan bu tedavide gözün uyuşması için kişinin gözüne solüsyon dökülür.

Solüsyon dökülen yer titiz ve dikkatli bir şekilde temizlendikten sonra kişiye heyecanlanmaması için ve panik olmaması için sakinleştirici ilaç verilir. Daha sonra kişinin göz kapağına bir alet takılarak kişinin gözünü kapaması imkânsız hale gelir. Göz çizdirme işlemi için gerekli işlemler devam ettirilir.

Uygulanan lazer kişinin gözüne kilitlenerek kişi gözünü hareket de ettirse lazer işlevini kaybetmez. Bu tedavi dört dakika sürer ve kişi evine gönderilir. Böylece göz çizdirme işlemi de ameliyat ile çözülür.

Keratokonus Nedir?

Halk arasında keratokonus ameliyatı olarak bilinen ve oldukça meraklısı olan bu tedavi kişilerde görülen göz rahatsızlıkları türünün bir diğer çesitidir.

İnsanların kornea kısmı yuvarlak olması gerekirken bu hastalıkla beraber öne doğru sivrileşmesine keratokonus denir. Genellikle ergenlik çağında başlayan bu rahatsızlık keratokonus ameliyatı ile son bulur.

Keratokonus Belirtileri Nelerdir?

Kişilerde görülen korneanın sivrileşmesi sonucu kişiye görmede sorun yaşatan bu tedavi kornea ameliyatı ile geçer. Erken teşhis önemli olup kişide bu sorunun ilerlememesi gerekir. Bunun için gözün verdiği belirtilere oldukça dikkat etmelidirler. Göz ışığa karşı hassasiyet göz kuruluğu ve gözde bulanık görme gibi belirtilere oldukça dikkat edilmelidir.

Keratokonus Tedavi Yöntemleri

Kişilerin ihtiyacı olan Keratokonus ameliyatı tedavisinin kendine göre birçok farklı yöntemi bulunur.

Bunlar; melez kontak lens ve sert gaz geçirgen kontak lens olarak değişir. Keratokonus ameliyatı için bunlardan kişiye uygun olan kullanılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu