Gündem

Fed piyasaların odağında kalırken içeride Merkez bankası kararı takip edilecek

Yıla güçlü başlangıç yapan borsa cephesinde endeks geçtiğimiz hafta boyunca 2050-22070 banında yatay bir seyir izledi.  Diğer taraftan global cephede azalan omicron endişeleriyle Fed’in faiz silahını daha erken kullanabileceği beklentisi ABD tahvil faizlerini yukarı iterken küresel pay piyasalarında da volatilite artmaya başladı. Bir süredir bu riski görmezden gelen piyasalarda söz konusu gelişme risk iştahında henüz önemli bir bozulma yaratmış olmasa da volatilite artmaya başladı. ABD’den gelen son enflasyon rakamları sonrasında Fed yetkililerinin açıklamaları da bir ton daha sertleşti.

İçeride ise bu hafta dikkatler Perşembe günü gerçekleşecek TCMB toplantısında olacak. ABD bugün tatil, haftanın devamında 2021 son çeyrek bilançoları takip edilecek.

Volatilitenin görece yüksek kaldığı bu süreçte yatırımcıların kısa vadeli hareketlerden ziyade orta/uzun vadeli bakış açısıyla hareket etmeleri daha sağlıklı olacaktır.

Öne çıkan haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın düzenlediği Ocak ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçları Cuma günü açıklandı. Anket sonuçlarına göre;  yılsonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 29.75 olurken, yılsonu döviz kuru (Doları/TL) beklentisi 16.13 TL seviyesinde gerçekleşti

 2022 yılı GSYH büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 4.1 iken, bu anket döneminde yüzde 3.7 olarak açıklandı. TCMB’nin Politika Faizi(bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı) için yapılan ay sonu tahmini ise; mevcut Politika Faizi seviyesi olan yüzde 14.00 ile aynı düzeyde gerçekleşti.

 

Almanya’nın 2021 yılı GSYİH Değişimi; beklentiye paralel olarak yüzde 2.7 oranında büyümeye işaret etti.

 

ABD’de açıklanan ekonomik verilerde ise, Omicron varyantının etkilerinin hızlanmaya başladığı Aralık ayında; Perkanede Satışlar, İthalat/İhracat Fiyat Endeksi, Sanayi/İmalat Üretimi ve Kapasite Kullanım Oranı datalarının tamamı ile Ocak ayının Michigan Üniversitesi Anketleri’nde yer alan; Tüketici Hissiyatı , Tüketici Beklemtileri ve Mevcut Koşullar verilerinin tamamı beklentilerden kötü gerçekleşmeler gösterdi.

 

ABD’de bir temyiz mahkemesi, Halkbank’ın ABD Yüksek Mahkemesi’ne yaptığı itiraz başvurusu sonuçlanana kadar federal hükümetin bankaya karşı açtığı davanın askıya alınmasına karar verdi. Reuters’ın haberine göre Manhattan’daki 2. ABD Temyiz Mahkemesi’nin bugün verdiği karar, Halkbank’a bir yandan davaya karşı savunma yapmak zorunda kalmadan temyize gitme olanağı sağladı.Kararın esasına ilişkin herhangi bir görüş belirtilmedi.

 

Haftaya Çin’den gelen önemli veriler ile başladık. Veriler genel anlamda beklentilerden iyi gelirken, 2021 yılının büyüme oranı yüzde 8.1 oldu. Ancak son çeyrekte yaşanan ivme kaybı nedeniyle çin Merkez bankası (PBOC) 10 baz puanlık faiz indirimine giderek parasal gevşeme yönünde önemli bir adım attı.

 

Bugün yurtiçinde; Bütçe Dengesi, Avrupa tarafında; Euro Bölgesi TÜFE rakamları ve İngiltere GSYİH tahminleri takip edilecek. ABD’de ise; Martin Luther King Günü tatili nedeniyle önemli bir veri açıklanmayacak

2070 puan etrafında yaşanan tutunmanın ardından hedef 2100 ve 2150 seviyeleri

Gün içi en düşük 2049 puanı gören endeks son 2 saatte gelen toparlanmayla birlikte günü %0,11 yükselişle 2073 puan seviyesinden tamamladı. Önceki kapanışa göre mali endeks yüzde 0,57, sanayi endeksi yüzde 0,20 değer kazanırken, hizmetler endeksi yüzde 0,26 değer kaybetti. Teknoloji endeksi ise yatay seyretti. 17 Aralık’ta SAT konumuna geçen trend takip modelimiz son üç gündür TUT konumuna geçmiş durumda.

1750 etrafında sağlanan tutunmanın ardından başlayan toparlanma süreci son 4 gündür 2070 seviyelerinde dirençle karşılaşmış durumda. Endekste yeni bir ivme oluşması 2100 dirençlerinin aşılması gerektiğini düşünüyoruz. Olası kırılımda bu kez bankacılık desteğinin ön planda olacağı kanısındayız.

Volatilitenin zaman zaman yükselmeye devam ettiği süreçte yatırımcıların kısa vadeli hareketlerden ziyade orta/uzun vadeli bakış açısıyla hareket etmeleri daha sağlıklı olacaktır.

Kaynak Işık Menkul – Vılkan Dükkancık
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu