Gündem

Fasten your seatbelt

Geçen hafta ABD teknoloji hisselerindeki düşüş ve Fed’in beklentilerinin üzerinde sıkılaştırma adım atacağı beklentisi global piyasalarda satışların devamına neden oldu. Bilanço sezonunda da büyük kurumsal firmaların sonuçlarının genellikle yatırımcıları hayal kırıklığına uğratması da satışları etkileyen diğer etmendi. Çin’de dördüncü çeyrek GSYİH %4 artarak 2021’de büyümeyi %8,1’e çıkardı.Aynı zamanda, Çin merkez bankası PBOC, bankaları ekonomiyi desteklemelerini teşvik etmek için dört kilit faiz oranını art arda düşürdü. Bu hamle , Batılı ekonomilerin tam tersi bir hareket içinde olduğu bir dönemde, toparlanma yanlısı bir politikanın temeli olarak gören piyasa tarafından olumlu algılandı. Çin’in yeniden hızlanması, olumlu sinyallere ihtiyaç duyan finansal piyasalar için bir yükseliş katalizörü olabilir. Çin’in parasal teşviklerle ekonomisini canlandırması sayesinde endüstriyel metaller yükselişine devam ediyor. Nikel fiyatları 24.000 USD’ye, Alüminyum 3100 USD’’a, bakır 9900 USD’a, kalay metrik ton başına 44.000 USD’nin üzerinde işlem görmekte. Bu hafta , Ocak ayının ilk PMI öncü verilerini, Alman Ifo iş güven endeksi, ABD 4Ç21 GSYİH ve Cuma günü PCE enflasyonu tabii en önemlisi de Çarşamba günü Fed’in faiz kararını takip edeceğiz. Fed bizi neler demişti; Enflasyonist baskılar genele yayıldı, İşgücü piyasası oran olarak tam istihdama çok yakın, İşgücü piyasaları işgücü sıkıntısı nedeniyle çok sıkı olmaya devam ediyor ve bu da ücret artışı üzerindeki yukarı yönlü baskıyı artırıyor, Ücret artışı Covid öncesinden hala daha yüksek ancak enflasyondan daha yüksek değildir (dolayısıyla reel ücret artışı negatiftir), tedarik sorunları da yılın ortalarına doğru düzelebilir, Navlun oranları çok yüksek seviyelerde kalmaya devam ediyor, dolayısyla artık politika faizin de daha erken normalize edilmesi ve net varlık alımlarının daha hızlı sonlandırılmasına uygun ortam var. Piyasalar şimdi, iyi bir olasılıkla, bu yıl 25 baz puanlık dört Fed faiz artışı fiyatlıyor. 10Y ABD Hazine getirileri için bu yıl %,25’i ve EUR/USD 1,09’u test etmeyi bekliyoruz. ECB Başkanı Lagarde devam eden yüksek enflasyon baskılarına rağmen daha hızlı politika sıkılaştırma çağrısını yine red etmişti çünkü Euro bölgesinde döngüsel koşullar ABD’ye göre daha zayıf.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya hisseleri Pazartesi günkü işlemlerde karışık seyretti.Bölgede yatırımcıların odak noktasında Salı ve Çarşamba günleri gerçekleştirilecek Federal Açık piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı bulunuyor. Yatırımcılar Fed’in faiz kararı ve devamında Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarını yakından izleyecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonomist ve akademisyenlerle İstanbul’da bir araya geldiği toplantıda, cari açık sorununu kalıcı olarak çözmeyi, orta gelir tuzağını aşmayı ve uluslararası konjonktürü iyi değerlendirerek küresel değer zincirlerinde üst sıralara çıkmayı hedeflediklerini bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin ekonomist ve akademisyenler ile yaptığı toplantıda döviz konusunda çarpıcı mesajlar verdiği öğrenildi. Bakan Nebati’nin, “Elindeki DTH’ı Kur Korumalı Mevduata geçerek Kurumlar Vergisi istisnasından faydalanmak isteyen şirketlerden 10 milyar dolar döviz bozumu bekliyorum” dediği öğrenildi. Ayrıca, Nebati’nin enflasyonun 2022 sonuna kadar yüzde 30’un altına inmeme potansiyeli olduğunu söylediği de belirtildi.-BloombergHT

Geçen hafta sonu BOTAŞ’ın doğalgaz kısıtlamasını duyurmasının hemen ardından Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) de sanayiciye elektrik kısıtlaması uygulayabileceğini açıklamıştı. Cumartesi günü uygulamanın ilk adımı sanayi bölgelerinin tek tek TEİAŞ tarafından aranmasıyla atıldı. Sanayiciye yazılı bir belge yollanmazken, 72 saatlik kesintiye uymayacaklar için “cezai müeyyidesi olacak” denildi. Bazı sanayi bölgeleri kesintinin ardışık günlerde yapılması ve bu günlerde işçilerinin yıllık izin kullanmasını sağlarken, enerji yoğun sektörler fırınlarını durdurmamak için muafiyet istedi. Bir muafiyet pazarlığı da gıda işletmelerinden geldi. Pandemide bile çarkları durdurmadığını belirten gıda sektörü, sütlerin heba olacağını, depolardaki etlerin bozulacağını, tedarik zincirinin kırılacağını belirttiler. Ayrıca bazı sanayi bölgeleri sistemden çekebilecekleri enerji için de pazarlık halinde.

TCMB çekte muhatap bankanın ödemekle sorumlu olduğu miktarı 2 bin 670 TL’den 3 bin 600 TL’ye yükseltti-Resmi Gazete  Bugün yurt içinde Hazine ihaleleri, yurt dışında ise Satın Alma Yöneticileri Endeksi(PMI) öncü verileri takip edilecek.

Goldman Sachs ekonomistleri, Fed’in bu yıl para politikasını şu anda öngördüklerinden daha agresif şekilde sıkılaştırması riski gördüklerini bildirdiler.

New York Times gazetesinin haberine göre ABD Başkanı Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik bir askeri hareket başlatması olasılığına karşı bölgedeki NATO üyelerinin güvenliğinin sağlanması amacıyla Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerine asker göndermeyi değerlendiriyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kiev Büyükelçiliği’nde çalışan personelin ailelerinin Ukrayna’dan ayrılmaları emri verdi.

Karsan, Kanadalı Damera şirketiyle el sıkıştı. Anlaşmayla, bölgenin köklü şirketlerinden Mississauga Bus Group of Companies’e bağlı Damera Bus Sales Canada Corp., Karsan’ın Kanada distribütörü olarak yaygın ağıyla satış ve satış sonrası desteği sağlamaya başladı.Karsan CEO’su Baş: Küresel alandaki iş birliklerimizi stratejimiz doğrultusunda Kuzey Amerika’da Kanada ile sürdürüyoruz. Bu kapsamda Damera şirketi ile distribütörlük anlaşması imzaladık. Karsan e-JEST ile birlikte elektrikli ürün gamımızın Kuzey Amerika pazarında önümüzdeki dönemde etkin bir şekilde yer almasını hedefliyor ve bu yöndeki çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu