Gündem

Erdoğan, Batı Kipaş Kâğıt Fabrikası Resmî Açılış Töreninde konuştu

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları;

Bu devasa yatırımı ülkemize kazandıran Kipaş Holding ile projeye destek veren kurumlarımızı tebrik ediyorum. Üretim tesisinde çalışan ve çalışacak olan tüm kardeşlerimize rabbimden başarılar diliyorum.

Aydın Söke Organize Sanayi Bölgesinde faaliyete geçen bu tesis alanında ülkemizin büyük bir ihtiyacını giderecek ve cari açığımızı azaltılmasına önemli katkılar sunacaktır.

2 Etap’tan oluşan bu yatırımın açılışını yaptığımız ilk etabı tamamlandı ve deneme üretimleri başladı.

İlk etapta 800 kişi istihdam edilecek ülkemizin 250 milyon dolarlık kağıt ithalatını sonlandıracak olan bu tesis aynı zamanda 200 milyon dolarlık ihracat da gerçekleştirecektir.

Tesisimiz böylece toplamda 450 milyon dolar civarında cari açığın kapanmasına katkı verecektir.

2. Etap yatırımları da hızla devam ediyor. İnşallah yıl sonu itibariyle biteceğini bizlerde tahmin ediyoruz. Yüzde 40’ı tamamlanan ikinci etap için 450 milyon dolarlık bir yatırım öngörülüyor

Tamamlanmasıyla birlikte orada da 600 kişilik ilave istihdam sağlanacak. Böylece toplamda 1400 kardeşimiz buradan evine ekmek götürecek. Ticari etki alanındaki sektörleri de dikkate aldığımızda bu yatırımın ülkemiz istihdamına yapacağı katkının daha büyük olacağı muhakkaktır.

Ekonomik katkılarının yanında tesisin önemli bir özelliği daha bulunuyor. Çevreci üretim anlayışıyla faaliyet gösterecek fabrikamızın Türkiye ekonomisinin yeşil dönüşümüne de önemli hizmetleri olacaktır.

Son teknolojiye sahip makinelerle donatılan bu tesiste %100 geri dönüşümlü atık kağıttan üretim yapılacaktır. Sahip olduğu ileri teknoloji sayesinde fabrikamız ilk etabı ile yılda 12 milyon ağacın ikinci etabı ile birlikte 21 milyon ağacın kesilmesinin önüne geçecektir. Kullanacağı enerjiyi de kendisi üretecek olan tesisimizin istihdama ülke ekonomisine ve tabiata çok ciddi fayda sağlayacağını görüyoruz.

Hükümet olarak yerli yabancı ayrılmana gitmeden kimseyi ayırmadın dışlamadan Türk ekonomisine güvenen herkese sahip çıkıyoruz.

Bu topraklara değer katan üreten ihraç eden insanımızın aş ve iş sahibi olmasına vesile olan tüm yatırımcılara destek vermeyi görev biliyoruz.

Kipaş Holding bu yatırımını stratejik yatırımların teşviki sistemimiz kapsamında destekliyoruz..

Bu yatırıma vergi, enerji, alt yapı, nitelikli personeller ve yatırım yeri konularında çeşitli destekler sağlıyoruz.

Oluşturduğu ekonomik ve sosyal katkı göz önünde bulundurulduğunda bu yatırımın aldığı destekleri sonuna kadar hak ettiği açıktır.

Koronavirüs salgını dolayısıyla küresel ekonominin belirsizlik girdabında girdiği bir dönemde yatırımlarına hız kattıkları için Kipaş Holding’e ülkem milletin ve tüm Aydınlı vatandaşlarım adına teşekkür ediyorum.

Firma sahiplerinden beklentim 2. Etap yatırımını mümkün olan en kısa sürede tamamlayarak üretime başlamalıdır.

Kağıt insanlık tarihinin en önemli buluşlarından birisidir bilginin kaydedilmesi dağıtılması ve gelecek nesillere kullanılan kıymetli bir araçtır.

Ayrıntılar geliyor…

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu