Gündem

ECB ve TCMB

Başlangıçta daha kısıtlayıcı bir para politikası beklentilerine kulağım tıkalı katılan piyasalar, önce enflasyon rakamıyla sarsıldılar ardından Fed üyelerinin açıklamaları ile enflasyona karşı bu yıl dört faiz artırımına devam edebileceğini anladıklarında finansal piyasalarda satış da beraberinde geldi. Bu arada milyarder yatırımcı Bill Ackmann, Fed’in güvenilirliğini geri kazanmak için Mart ayında faiz artırımına 50 baz puan ile başlaması gerektiğini söyleyerek ilk defa 25 puan üzerinden bahseden oluyordu. Teknoloji sektöründen darbe alan ABD piyasaları haftanın son günü mali piyasalardan da darbe aldı. Bilanço döneminin başlaması ile birlikte Büyük ABD bankalarının dördüncü çeyrek sonuçlarının hayal kırıklığı yaratması da Cuma günü finansal hisse senetlerinde büyük düşüşe neden oldu. Petrol fiyatlarındaki artış art arda dördüncü haftaya ulaştı. Küresel pandeminin hızlanmasına rağmen ortam petrol için elverişli olmaya devam ediyor. Düşen dolar, arz sorunları, jeopolitik gerilimler ve OPEC+ ülkelerinin sıkı üretim kontrolleri ile yıldızlar petrol ve genel olarak enerji segmenti lehine hizalanıyor. Ayrıca, ABD ticari stokları bir kez daha düştü ve şimdi Ekim 2018’den bu yana en düşük seviyesinde. sonuç Brent 85 dolar. Bu hafta ilk defa gıda emtialarından da bahsetmeye başlıyoruz. Tarımsal emtialarda USDA, Güney Amerika’daki anormal derecede kuru hava nedeniyle küresel soya fasulyesi üretimi tahminini düşürdü. Ajans ayrıca, ABD stoklarının yükselmesiyle sonuçlanması beklenen kötüleşen talep nedeniyle buğday piyasasında bir gevşeme görüyor. Haftaya Çin’den beklenti üzeri büyüme ile başlıyoruz. Çin’de GSYİH, Ekim-Aralık döneminde bir önceki yıla göre %4,0 artarken, beklenti %3,6’lık bir artıştı. Çin’in ekonomik büyümesi 2021’in son çeyreğinde beklenenden daha hızlıydı, ancak merkez bankasının dünyanın ikinci yarısındaki yavaşlayan ivmeyi yumuşatmak için kredi oranlarını düşürmesiyle birlikte hala bir buçuk yılın en zayıf temposunda bulunmakta. Ekonomi 2021’de %8,1 büyüdü, %8,0 tahmininden daha hızlı ve hükümet hedefi olan “%6’nın üzerinde” ve 2020’nin revize edilmiş %2,2 büyüme hedefinin oldukça üzerinde büyüdü. Çin merkez bankası Pazartesi günü beklenmedik bir şekilde orta vadeli kredilerinin borçlanma maliyetlerini Nisan 2020’den bu yana ilk kez düşürdü ve bazı analistlerin bu yıl ekonomik bir yavaşlamayı yumuşatmak için daha fazla politika gevşemesi beklemesine neden oldu. Çin Halk Bankası (PBOC), bazı finans kuruluşlarına verilen 700 milyar yuan (110,2 milyar $) değerindeki bir yıllık orta vadeli borç verme tesisi (MLF) kredilerinin faiz oranını 10 baz puan indirerek 2,95’ten %2,85’e indirdiğini söyledi. Bu hafta , Salı günü Japonya Merkez Bankası para politikası kararı, ECB’nin faiz kararı ve tabii ki TCMB’in kararı en önemli veri seti olarak dikkat çekiyor.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Yılın son aylarında yavaşlama gösterse de Çin ekonomisi 2021 yılının tamamında Çin hükümetinin yüzde 6 ve üzeri olan hedefinin çok üstünde bir büyüme gösterdi. 2021 yılında GSYH piyasa beklentilerine paralel olarak 2020 yılına göre yüzde 8,1 büyüdü.

Çin’de sanayi üretimi Aralık ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,3 artış kaydetti.Öte yandan perakende satışlar aynı dönem için beklentilerin altında kalarak yüzde 1,7 yükseldi.Sabit varlık yatırımları ise 2021 yılı için yüzde 4,9 büyüme kaydetti.Ülkede işsizlik yüzde 5,1 olarak gerçekleşirken, 16- 24 yaş arası işsizlik yüksek kalarak yüzde 14,3 oldu.

Çin Merkez Bankası, orta vadeli kredi faiz oranını Nisan 2020’den bu yana ilk kez düşürdü.

ABD’de bir temyiz mahkemesi, Halkbank’ın ABD Yüksek Mahkemesi’ne yaptığı itiraz başvurusu sonuçlanana kadar federal hükümetin bankaya karşı açtığı davanın askıya alınmasına karar verdi.-BBC

Dövizden TL’ye dönüşüm oranı, 15.04.2022 itibarıyla yüzde 10’a, 08.07.2022 itibarıyla yüzde 20’ye ulaşan bankalara 2022 sonuna kadar döviz zorunlu karşılıklardan alınan yıllık yüzde 1,5 komisyon uygulanmayacak. -BloombergHT

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Kur korumalı mevduat hesabı çok ciddi bir karşılık buldu. Cuma akşamı itibarıyla 131 milyar lirayı aşan ciddi bir meblağa ulaşıldı. Günde ortalama 10 milyar lira sisteme girdi” dedi.

JP Morgan CEO’su Jamie Dimon Fed’in bu sene enflasyon nedeniyle piyasaların beklentisinden daha fazla faiz artırabileceğini söyledi. Dimon “6 veya 7 faiz artışı olabilir” dedi.

Uçakla şehirler arası seyahat edecek olan aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde Kovid-19 geçirmemiş kişilerden PCR testi istenilmesine devam edilecek.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, COVID-19 salgınının yol açtığı enflasyonun Fed tarafından düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Fed’in talebi azaltmak için faiz oranlarını artırması gerektiğini belirten Daly, bu artışların “ufak ufak” yapılması taraftarı olduğunu vurguladı.

New York Fed Başkanı John Williams, Fed yetkililerinin pandemi sırasında ekonomiye sağlanan olağanüstü desteği kaldırma yönünde adım attıklarını, bu yönde bir sonraki adımın faiz artırımı olacağını belirtirken, bilançonun küçültülmesi için de çok uzun süre beklenmeyeceğini vurguladı.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Isabel Schnabel, Euro Bölgesi’nde faiz oranlarını yükseltmenin artan enerji fiyatlarını aşağı çekemeyeceğini söyledi.Schnabel, para politikasında yapılacak her hangi bir sıkılaştırmanın etkilerinin ekonomiye etkilerinin çok daha sonra görüleceğini belirtti.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu