Gündem

BİST100 teknik analizi

BİST100 endeksi haftanın son işlem gününe Perşembe günü gelen satışlar sonrasında tepki alımları ile başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın G20 Zirve Zirvesi’nde ABD Hazine Bakanı ile görüştüğünü ve görüşmenin iyi geçtiğini söylemesi sonrası kurda geri çekilme meydana geldi.
Kurdaki geri çekilme ile birlikte endekste alımlar hızlandı ve endeks günü 200 g HO’nun üzerinde tamamladı.
Endeks en düşük 1.371,53 en yüksek 1.381,53 seviyesini gördü.
BİST100 endeksinin geçtiğimiz hafta 200 g HO’nun üzerinde kalmaya çalışması endekste 60 g HO’nun geçtiği 1.420 puanı test etme ihtimalini artırıyor. Bu seviyenin üzerinde oluşacak kapanışlar ise trend dönüşünü işaret edecektir. Endekste 1.370 ve 1.355 seviyesinin destek seviyesi olmasını beklerken, yukarıda ise 1.400 seviyesinin direnç oluşturmasını bekleyebiliriz.

RSI Nasıl Yorumlanır?

  • 0 ile 100 arasında yer alan değerde 70 seviyesi üzeri aşırı alım bölgesi 30 seviyesi altı ise aşırı satım bölgesi olarak görülür. Eğer fiyat 70 seviyesini aşmış ve kritik bölge olan 80-100 aralığına doğru ilerlemişse RSI fiyatın çok yükseldiğini ve en kısa zamanda bir düzeltme olacağını yani fiyatın gerileyeceğini söyler. Diğer taraftan fiyat 30 seviyesini aşmış ve 20-0 aralığına doğru ilerlemişse burada sinyal fiyatta trendin değişeceği yönündedir.

MACD Nasıl Yorumlanır?

  • Hareketli ortalama çeşitlerinden olan üssel ortalamadır. Kısa vade olarak 12 gün, uzun vade olarak 26 gün kullanılır. 0 bölgesi üzerindeki hareket devam ediyorsa bu yükseliş trendinin süreceği, 0 bölgesi altındaki hareket devam ediyorsa bu düşüş trendinin süreceği anlamına gelir.

Stochastic Nasıl Yorumlanır?

  • Stochastic indikatöründe grafik üzerinde 0-100 arası bant aralığı kullanılır ve bu aralıktan 80-100 aralığı aşırı alım, 20-0 aralığı ise aşırı satım bölgesidir.

CCI Nasıl Yorumlanır?

  • İndikatör referans değer aralığı olarak +100 ve -100 değerlerini almaktadır. Fiyatların bu iki seviye arasındaki hareketi olağan karşılanmakta, bu değerleri aşarsa alım-satım sinyali verdiği düşünülmektedir. Bu bölgelere yaklaşması trendin sona erdiği ve yön değiştirebileceği anlamındadır.0 çizgisi ise merkez olarak kabul edilir. +100 değerinin üzerine çıkan ortalama çizgisi ile fiyatların aşırı alım bölgesine ulaştığı artık bu seviyelerden alış yapılmaması yani satışların gelebileceği şeklinde yorumlanır. -100 değerinin altında kalan çizgi ise, fiyatların aşırı satış bölgesinde olduğu bu seviyelerden satış yapılmaması, fiyatların tekrar yükseleceği yönünde yorumlanmaktadır.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu