Gündem

BİST100 endeksi

Geçen hafta küresel piyasalarda, Fed toplantı tutanaklarıyla artan belirsizlikler (varlık alım programının yakın zamanda azalacağı) ve delta varyantına yönelik tedirginlikler öne çıksa da ABD borsalarının rekorlarına devam etmesi dikkati çekmişti.
Bu haftaya ise ABD piyasaları yatay seviyede, Çin Merkez Bankası zorunlu karşılık oranını %0,5 puan düşürmesi sonrasında ise Asya Piyasaları haftaya pozitif başladı.

Aşıların bulunması ve aşılanmanın hızlanmasıyla kontrole alınan coronavirüs pandemisinde normalleşme adımlarının başlaması sonrasında özellikle İngiltere ve Hindistan’dan gelen kötü haber dünyada endişe yaratıyor. Coronavirüsün yeni mutasyonu delta varyantı sonrasında kısıtlamaların tekrar başlaması ve ekonomilerin tekrar kapanabileceği endişesi piyasaları baskılıyor. Salgın kaynaklı endişeler ve zayıf gelen veriler sonrası bu hafta piyasalarda negatif seyir hakim.

BİST100 endeksi tarafına bakıldığında ise endeks geçtiğimiz işlem gününe hafif alıcılı başlamasının ardından günün ikinci yarısında hafif satıcılı seyre yöneldi. Haber ve veri akışının yoğun olmadığı günde seans sonuna doğru endekse sert satışlar geldi ve endeks 1.356 seviyesine kadar geriledi. BİST100 endeksi haftanın ilk işlem gününü negatif seyirde 1.357 seviyesinden tamamladı. Endekse gelen sert satışların bu haftanın kısa ve sonraki haftanın bayram olması sebebiyle nakde geçişin hızlanmasından dolayı olduğunu ve satışların panik satışı olduğunu düşünüyoruz.

Küresel piyasalarda en çok takip edilecek veriler bugün açıklanacak olan ABD TÜFE ve 14 Temmuz’da Powell’ın yapacağı açıklamalar olacak. Özellikle son aylarda küresel tehdit oluşturmaya başlayan enflasyon baskısını göz önüne alacak olursak yarın açıklanacak ABD TÜFE verisinin önemi iyice arttı. 4 gün işlemlerin gerçekleşeceği yurtiçi piyasalarda ise ana gündem maddesi 14 Temmuz’da gerçekleşecek olan PPK Toplantısı olacak.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre ülke genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre 265.000 kişi azalarak 4,24 milyon kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,6 puanlık azalış ile %13,2 seviyesinde gerçekleşti.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu